zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat otrzymał stanowisko GIS ws.wyborów korespondencyjnych

16:02, 23.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas na prośbę Senatu przedstawił swoje stanowisko dotyczącej uchwalonej przez Sejm ustawy o zasadach przeprowadzania prezydenckich wyborów. Wskazuje w nim m.in. na obowiązujące restrykcje w związku z epidemią oraz proces stopniowego ich znoszenia – wynika z pisma z dnia 22 kwietnia przesłanego do Krzysztofa Kwiatkowskiego, przewodniczącego senackiej Komisji Ustawodawczej.


Podziel się:   Więcej

Pismo jest odpowiedzią na prośbę Senatu dotyczącą wyrażenia opinii i uwag przez GIS w sprawie uchwalonej przez Sejm 6 kwietnia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.

Jak wyjaśnił Pinkasna początku stanowiska, „aktualnie obowiązują w naszym kraju liczne restrykcje (dotyczące między innymi przekraczania granic, kwarantanny, przemieszczania się, funkcjonowania określonych zakładów pracy lub instytucji, działalności placówek handlowych, organizacjiwidowisk i zgromadzeń), których celem jest spowolnienie rozwoju epidemii”.

Jak zauważył dalej,obecnie restrykcje są stopniowo znoszone. Przypomniał też, że zostało to usankcjonowane rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Jednocześnie stwierdził, że „w projekcie przedmiotowej ustawy zawarto przepisy wskazujące, że szczegółowe rozwiązania dotyczące realizacji procesu wyborów zostaną uregulowane w aktach wykonawczych do ustawy”.


MarszałekSenatu: Zasięgniemy opinii RPO, PKW, SN ws. głosowania korespondencyjnego
Wybory prezydenckie wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego

Sejm 6 kwietniauchwalił ustawę dotyczącą przeprowadzenia wyborów prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zakłada, że zostaną one przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w ewentualnej drugiej turze wyborów.

Ustawa zostałaskierowana do Senatu. Jak zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki Izba wykorzysta pełne 30 dni, jakie ma na zajęcie stanowiska w jej sprawie. Obecnie do Senatu wpływają ekspertyzy dotyczące bezpieczeństwa przeprowadzenia wyborów w formie korespondencyjnej.Zarządzono je na 10 maja.


MarszałekSenatu: W najbliższych dniach konsultacje z ekspertami ws. wyborów

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");