zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat poparł ustawę o ochronie zwierząt

16:13, 14.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Tzw. piątka dla zwierząt autorstwa grupy posłów PiS trafi z powrotem do Sejmu.


Podziel się:   Więcej

Tzw. piątka dla zwierząt autorstwa grupy posłów PiS trafi z powrotem do Sejmu. Posłowie będą mogli przyjąć uchwalone dziś poprawki albo odrzucić je bezwzględną większością głosów.

Przyjęte korekty mówią m.in. o wydłużeniu vacatio legis dla uboju rytualnego mięsa czy wygaszenia działalności ferm zwierząt futerkowych. Senat przyjął też poprawkę wykreślającą ograniczenia dotyczące rytualnego uboju drobiu. Obostrzenia dotyczyć mają wyłącznie mięsa wołowego.

Za przyjęciem ustawy w nowym brzmieniu głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Terlecki ws. noweli o zwierzętach: Będzie dyscyplina w głosowaniu; jesteśmy za poprawkami
 
 
 
...
 
Senatorowie wprowadzili kilkadziesiąt poprawek do ustawy

Kilkadziesiąt poprawek wprowadził Senat do noweli ustawy o ochronie zwierząt. Senatorowie poparli poprawkę zgłoszoną przez PiS zakładająca, że bez ograniczeń możliwy będzie ubój rytualny drobiu, czyli rozwiązanie zaproponowane ostatnio przez rząd.

Senatorowie przyjęli też poprawkę zgłoszoną przez senatora KO Marka Borowskiego, która przewiduje, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 31 lipca 2023 r., a ubój rytualny na obecnych zasadach – do 31 grudnia 2025 r.

Zgodnie z tą poprawką, po wejściu w życie przepisów noweli podmiotom prowadzącym wygaszaną działalność przysługiwałoby roszczenie skierowane do Skarbu Państwa o odszkodowanie za poniesioną szkodę wynikającą z konieczności dostosowania się do nowych przepisów. Wnioski w sprawie rekompensat będzie rozpatrywał minister rolnictwa, a od jego decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Za tą poprawką autorstwa senatora Borowskiego głosowało 50 senatorów, 42 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
<>br> Poparcie uzyskała także kolejna poprawka autorstwa Borowskiego, wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz regulująca tę kwestię.

Senatorowie nie poparli natomiast m.in. poprawki złożonej przez senatorów PSL i PiS o wykreślenie z noweli zapisów ograniczających ubój rytualny.

Za przyjęciem ustawy z przyjętymi poprawkami opowiedziało się 76 senatorów, 11 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Ubój rytualny - komisje senackie przeciw wykreśleniu ograniczeń w projekcie ustawy
Jak głosowali senatorowie ws. wniosku o odrzucenie noweli ustawy?

Za wnioskiem o odrzucenie ustawy, wniesionym przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zagłosowało 24 senatorów, 64 było przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu, a trzech nie głosowało.

W przypadku klubu PiS, zdecydowana większość senatorów – 40 – zagłosowała przeciwko wnioskowi o odrzucenie ustawy w całości. Tylko jeden senator, Andrzej Pająk, zagłosował za, a czworo senatorów: Jerzy Chróścikowski, Maciej Łuczak, Józef Łyczak i Józef Zając wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału troje senatorów Margareta Budner, Jan Maria Jackowski oraz Zdzisław Pupa.

W głosowaniu podzielony był klub Koalicji Obywatelskiej: 20 senatorów zagłosowało za wnioskiem o odrzucenie ustawy, również 20 senatorów zagłosowało przeciwko temu wnioskowi, a od głosu wstrzymało się troje senatorów: Halina Bieda, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej.

Odrzucenia ustawy chcieli: Paweł Arndt, Barbara Borys-Damięcka, Jacek Bury, Robert Dowhan, Zygmunt Frankiewicz, Beniamin Godyla, Janusz Gromek, Danuta Jazłowiecka, Kazimierz Kleina, Andrzej Kobiak, Władysław Komarnicki, Stanisław Lamczyk, Ewa Matecka, Antoni Mężydło, Janusz Pęcherz, Joanna Sekuła, Adam Szejnfeld, Ryszard Świlski, Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Wojciech Ziemniak.

Przeciwko odrzuceniu ustawy zagłosowali: Marek Borowski, Bogdan Borusewicz, Marcin Bosacki, Krzysztof Brejza, Alicja Chybicka, Leszek Czarnobaj, Artur Dunin, Jerzy Fedorowicz, Agnieszka Gorgoń-Komor, Jolanta Hibner, Bogdan Klich, Magdalena Kochan, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Beata Małecka-Libera, Marek Plura, Jadwiga Rotnicka, Sławomir Rybicki, Jerzy Wcisła, Barbara Zdrojewska, Bogdan Zdrojewski.

Wszyscy senatorowie PSL – Ryszard Bober, Michał Kamiński i Jan Filip Libicki – zagłosowali za odrzuceniem ustawy.

Dwoje senatorów Lewicy – Wojciech Konieczny, Gabriela Morawska-Stanecka – zagłosowało przeciwko odrzuceniu ustawy.

Przeciwko odrzuceniu ustawy zagłosował również senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Z koła senatorów niezależnych przeciwko odrzuceniu ustawy opowiedział się Krzysztof Kwiatkowski, a Lidia Staroń i Wadim Tyszkiewicz wstrzymali się od głosu.

Połączone komisje senackie opiniują poprawki do ustawy o ochronie zwierząt

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-07-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych