zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat powołał komisję regulaminową, etyki i spraw senatorskich

12:52, 13.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

Senat powołał komisję regulaminową, etyki i spraw senatorskich. Będzie ona liczyć 15 senatorów. Na przewodniczącego komisji Izba wybrała Sławomira Rybickiego z Koalicji Obywatelskiej.


Podziel się:   Więcej

Kandydaturę Sławomira Rybickiego poparło 95 senatorów, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Sławomir Rybicki zadeklarował, że będzie starał się prowadzić prace komisji ponad politycznym sporem.

W komisji zasiądą także między innymi wicemarszałkowie Senatu: Stanisław Karczewski z PiS i Michał Kamiński z PSL czy senatorowie Robert Dowhan i Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze dziś Senat powoła skład pozostałych 15 komisji senackich.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) przypomniał, że zgodnie z regulaminem izby, każdy senator ma obowiązek zgłosić swoją kandydaturę do jednej komisji stałej, ale jednocześnie może być członkiem nie więcej, niż dwóch komisji stałych.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) w rozmowie z dziennikarzami przed rozpoczęciem drugiego dnia posiedzenia opisał, jak będą wyglądały środowe obrady. – Dziś zejdzie się nam długo, to będzie pracowity dzień. Najpierw musimy powołać komisję regulaminową, która jest matką wszystkich pozostałych komisji. Potem senatorowie zgłaszają się do poszczególnych komisji, wybierają ze swojego grona przewodniczących, ale pierwsze posiedzenia otwierają marszałkowie, czyli będzie trzy razy po pięć komisji na raz - mówił.

Według niego taki rozdział zadań oznacza, że marszałkowie będą pracowali cały dzień. – Wybór szefów komisji będzie na posiedzeniach tych komisji, ale zatwierdzanie przewodniczącego jest na posiedzeniu plenarnym i dopiero potem oni są wybrani, zatem zejdzie nam cały dzień - zauważył Grodzki.

Wicemarszałkowie Senatu wybrani
Pytany, jak wygląda sprawa rozdziału komisji i ich szefów pod względem oczekiwań PiS i senatorów niezależnych, Grodzki powiedział, że w tej chwili trwają rozmowy w tej materii, które „posuwają się dość dobrze do przodu”. – Jestem zdeterminowany, by ten proces zakończyć dziś lub najdalej jutro rano - podkreślił marszałek Senatu.

Na pytanie, ile komisji chce mieć PiS, Grodzki powiedział, że tego nie wie. – Była wyznaczona grupa negocjacyjna. Była mowa o wariantach 10-6, 9-7. Być może w trakcie kadencji będziemy zwiększać liczbę komisji, ale to jest sprawa na trochę później - mówił Grodzki.

Pytany, czy są plany by senackie komisje wezwały szefa NIK Mariana Banasia, by wytłumaczył się ze swoich kłopotów z CBA przed senatorami, Grodzki powiedział, że jest to rozważane.

Senackie komisje mają, oprócz tego, że nie mogą powoływać komisji śledczej, niemal takie same uprawnienia jak komisje sejmowe. Rozważamy to całkiem poważnie - powiedział Grodzki.

Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych