Senat, w którym większość mają partie opozycyjne, przygotował projekt uchwały, który potępia rządową strategię i zapowiedź weta. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki uważa, że takie działania będą szkodliwe dla kraju.
– Realna groźba utraty funduszu odbudowy, groźba, że budżet Unii będzie wypłacany w formie prowizorium oraz realna groźba wyprowadzenia Polski z Unii zmobilizowała Senat do pracy nad tą uchwałą – mówił w Senacie marszałek Tomasz Grodzki.
Z treścią dokumentu nie zgadzają się senatorowie z Prawa i Sprawiedliwości. Wiceminister obrony narodowej i senator PiS Wojciech Skurkiewicz krytykuje izbę wyższą za jej inicjatywę.
Wiceszef MON powiedział w rozmowie Informacyjnej Agencji Radiowej, że Senat nie ma uprawnień do działań, które mogą nadzorować lub kontrolować rząd. Wojciech Skurkiewicz dodał, że w tak ważnych sprawach, jak unijny budżet, powinniśmy mówić jednym głosem.
Senatorowie opozycji, samorządowcy i rolnicy apelują o zaniechanie weta ws. budżetu UE
– Tutaj w Senacie dochodzi do skandalicznych sytuacji, kiedy senatrowie Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy podważają przede wszystkim mandat rządu do prowadzenia negocjacji i treprezentowania Polski na arenie międzynarodowej – podkreślił wiceszef resortu obrony narodowej.
Pęk: Jesteśmy przeciwni treści senackiej uchwały ws. budżetu UE
Spotkanie Morawiecki – Orban w czwartek w Budapeszcie
Premier Mateusz Morawiecki kwestię weta w negocjacjach z Unią Europejską będzie omawiał z przywódcą Węgier Viktorem Orbanem.
Politycy mają się spotkać jutro, o czym poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.
Tydzień temu państwa członkowskie nie osiągnęły jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy.
Spotkanie Morawiecki – Orban w czwartek w Budapeszcie
Stanowisko Polski i Węgier
Polska i Węgry nie zgodziły się na przyjęcie budżetu Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonego do niego mechanizmu uzależniającego wypłatę pieniędzy od kwestii praworządnościowych.
Polska i Węgry, poparte przez Słowenię, chciały, by ta sprawa została omówiona na czwartkowym wideoszczycie, który początkowo miał być poświęcony walce z pandemią.
Polski rząd argumentuje, że brak jest dostatecznych gwarancji poszanowania praw traktatowych państw członkowskich. Polska podkreśla, że chce porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii możliwie jak najszybciej, ale nie może zgodzić się na dołą czony mechanizm warunkowości.
Premier: Jesteśmy za przestrzeganiem europejskich traktatów