zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat pracuje nad uchwałą negatywnie oceniającą weto wobec unijnego budżetu

14:59, 25.11.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

Senat pracuje nad uchwałą, która negatywnie ocenia zapowiedź użycia weto przez polski rząd w negocjacjach związanych z unijnym budżetem. Rząd nie zgadza się na powiązanie wysokości funduszy wspólnoty z zasadą praworządności, czego domaga się Komisja Europejska.


Podziel się:   Więcej

Senat, w którym większość mają partie opozycyjne, przygotował projekt uchwały, który potępia rządową strategię i zapowiedź weta. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki uważa, że takie działania będą szkodliwe dla kraju.

– Realna groźba utraty funduszu odbudowy, groźba, że budżet Unii będzie wypłacany w formie prowizorium oraz realna groźba wyprowadzenia Polski z Unii zmobilizowała Senat do pracy nad tą uchwałą – mówił w Senacie marszałek Tomasz Grodzki.

Z treścią dokumentu nie zgadzają się senatorowie z Prawa i Sprawiedliwości. Wiceminister obrony narodowej i senator PiS Wojciech Skurkiewicz krytykuje izbę wyższą za jej inicjatywę.

Wiceszef MON powiedział w rozmowie Informacyjnej Agencji Radiowej, że Senat nie ma uprawnień do działań, które mogą nadzorować lub kontrolować rząd. Wojciech Skurkiewicz dodał, że w tak ważnych sprawach, jak unijny budżet, powinniśmy mówić jednym głosem.


Senatorowie opozycji, samorządowcy i rolnicy apelują o zaniechanie weta ws. budżetu UE
– Tutaj w Senacie dochodzi do skandalicznych sytuacji, kiedy senatrowie Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy podważają przede wszystkim mandat rządu do prowadzenia negocjacji i treprezentowania Polski na arenie międzynarodowej – podkreślił wiceszef resortu obrony narodowej.


Pęk: Jesteśmy przeciwni treści senackiej uchwały ws. budżetu UE

Spotkanie Morawiecki – Orban w czwartek w Budapeszcie


Premier Mateusz Morawiecki kwestię weta w negocjacjach z Unią Europejską będzie omawiał z przywódcą Węgier Viktorem Orbanem.

Politycy mają się spotkać jutro, o czym poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Tydzień temu państwa członkowskie nie osiągnęły jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy.


Spotkanie Morawiecki – Orban w czwartek w Budapeszcie

Stanowisko Polski i Węgier


Polska i Węgry nie zgodziły się na przyjęcie budżetu Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonego do niego mechanizmu uzależniającego wypłatę pieniędzy od kwestii praworządnościowych.

Polska i Węgry, poparte przez Słowenię, chciały, by ta sprawa została omówiona na czwartkowym wideoszczycie, który początkowo miał być poświęcony walce z pandemią.

Polski rząd argumentuje, że brak jest dostatecznych gwarancji poszanowania praw traktatowych państw członkowskich. Polska podkreśla, że chce porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii możliwie jak najszybciej, ale nie może zgodzić się na dołą czony mechanizm warunkowości.


Premier: Jesteśmy za przestrzeganiem europejskich traktatów

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych