zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o zatrudnieniu socjalnym

21:13, 20.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Podwyższenie świadczenia integracyjnego, uelastycznienie czasu uczestnictwa w centrach integracji społecznej i rezygnacja z przesłanki ubóstwa przy kierowaniu do nich - to część rozwiązań zawartych w nowelizacji ustawy o zatrudnieniu socjalnym, którą w czwartek jednogłośnie bez poprawek przyjął Senat.


Podziel się:   Więcej

Za nowelizacją głosowało 100 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiązania mają w szczególności zachęcić osobę wykluczoną społecznie do podjęcia aktywnych działań przez uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez centra integracji społecznej (CIS). Ma to na celu zdobycie kompetencji i kwalifikacji umożliwiających podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Nowela przewiduje m.in. podniesienie wysokości świadczenia integracyjnego do wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych przez okres całego uczestnictwa CIS-u, włącznie z okresem próbnym.

Senacka komisja za poprawkami do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych
Zmiany dotyczą też funkcjonowania centrów. Są to m.in. rezygnacja z przesłanki ubóstwa przy kierowaniu do uczestnictwa w zajęciach w CIS, umożliwienie zakładania Centrów Integracji Społecznej i Klubów Integracji Społecznej przez spółdzielnie socjalne zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych czy umożliwienie otrzymania od marszałka województwa dotacji w przypadku rozbudowy centrum bądź stworzenia warsztatu w innej gminie. Obecnie taka dotacja jest tylko na wyposażenie.

Kolejną zmianą jest przyznanie wojewodzie uprawnień nadzorczych nad Centrami Integracji Społecznej wraz z przyznaniem odpowiednich instrumentów nadzorczych - takich, jak wezwanie do złożenia stosownych wyjaśnień oraz wezwanie do zaniechania lub usunięcia nieprawidłowości.

Nowelizacja uelastycznienia czas uczestnictwa w CIS do 30 godz. tygodniowo (obecnie 6 godz. dziennie) oraz poszerza możliwość przedłużania okresu uczestnictwa w CIS.

Ustawa dotycząca płatności uzupełniającej przyjęta przez Senat bez poprawek
W ocenie skutków regulacji projektu noweli napisano, że celem zmian w przepisach jest również ułatwienie zatrudnienia absolwentów CIS przez pracodawców, w szczególności w ramach instytucji zatrudnienia wspieranego oraz wprowadzenie nowych możliwości ingerencji i udzielania wsparcia przez resort polityki społecznej.

Nowelizacja obejmuje też ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie przeznaczenia środków finansowych uzyskanych przez gminę z opłat za wydanie pozwoleń za sprzedaż napojów alkoholowych również na zadania realizowane przez CIS i KIS.

Większość przepisów ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Horała: Wydatki spółki CPK racjonalne; NIK – nie wiadomo dokładnie, ile budowa będzie kosztować

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych