zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Senat przyjął bez poprawek ustawę ułatwiającą kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami

23:17, 18.05.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Senat przyjął w środę jednogłośnie nowelizację zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.


Podziel się:   Więcej

Za przyjęciem ustawy głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Wcześniej przyjęcie bez poprawek nowelizacji wprowadzającej zmiany w tzw. ustawie pomocowej oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne jednogłośnie zarekomendowali członkowie senackich komisji infrastruktury oraz komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej.

Regulacja zakłada utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.

Zadaniem systemu będzie stworzenie bazy profili kandydatów do podjęcia zatrudnienia w Polsce. Za pomocą algorytmu system umożliwi połączenie kandydatów z ofertami pracy w sposób najlepiej odpowiadający ich kwalifikacjom.

Morawiecki: Nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych
System, który ma zostać utworzony przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, będzie oparty o rejestr numerów PESEL. Nowe narzędzie będzie zawierało funkcjonalności pozwalające m.in. na przetwarzanie, w tym wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie ofert pracy, a także informacji dotyczących kompetencji i doświadczenia zawodowego.

Obywatele Ukrainy, spełniający określone w ustawie warunki, będą mogli korzystać z systemu przy użyciu usługi online lub z wykorzystaniem publicznej aplikacji mobilnej. Aby skorzystać z systemu, trzeba będzie utworzyć profil pracownika. Dane potrzebne do jego utworzenia będą przetwarzane przez okres 12 miesięcy od ostatniej aktywności użytkownika w systemie teleinformatycznym.
Z kolei oferty pracy przetwarzane w systemie będą mogły być wprowadzane, aktualizowane oraz usuwane z tego systemu przez pracodawców, podmioty świadczące usługi związane z udostępnieniem ofert pracy oraz podmioty świadczące usługi pośrednictwa między pracodawcami a osobami poszukującymi pracy.

W ustawie przewidziano ponadto, że minister właściwy do spraw informatyzacji określi - w drodze komunikatu - terminy uruchomienia systemu oraz udostępnienia jego funkcjonalności. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Müller: Jesteśmy na finiszu prac dot. zakresu przedłużenia tarcz: antyinflacyjnej i antyputinowskiej

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych