zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE

15:02, 27.07.2017;   autor: msies, akune;   źródło: IAR

Senatorowie przyjęli nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Za głosowało 54 senatorów, 30 sprzeciwiło się, a 3 się wstrzymało. Wcześniej senatorowie odrzucili wniosek opozycji o odrzucenie ustawy w całości. Przepisy zmniejszają wsparcie ekologicznych źródeł. Sprzyjają za to sprzedawcom energii elektrycznej.


Podziel się:   Więcej

Regulacja zmniejsza wsparcie dla alternatywnych źródeł. Sprzyja za to sprzedawcom energii elektrycznej i energochłonnemu przemysłowi. Chodzi o obniżenie opłaty zastępującej certyfikaty pochodzenia energii – wyjaśniał w środę senator sprawozdawca Grzegorz Peczkis (PiS). To element, który ma uelastycznić rynek tak zwanych zielonych certyfikatów i zlikwidować ich nadpodaż.


Senackie komisje nie zgłosiły poprawek do noweli ustawy o OZE

Niezbędne certyfikaty

Sprzedawca energii elektrycznej powinien mieć odpowiednią do sprzedaży liczbę certyfikatów, świadczących o pochodzeniu energii ze źródeł odnawialnych. Może je kupić bądź pieniądze przeznaczyć na tak zwaną opłatę zastępczą. Regulacja obniża jej cenę z ponad 300 zł za MWh do około 43-45 zł (125 proc. średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 złotych za MWh).


Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii

Zmiana stawki opłaty zastępczej

Szef Urzędu Regulacji Energetyk, Maciej Bando podkreślał podczas wystąpienia w Senacie, że proponowana ustawa nie zrealizuje stawianych przed nią celów. A zmiana stawki opłaty zastępczej, według szefa URE, nie wpłynie na zrównoważony rozwój branży odnawialnych źródeł energii.

Urząd szacuje również, że regulacja może wywołać wzrost rachunków za energię elektryczną. Cena rynkowa tak zwanych zielonych certyfikatów, która w 2012 r. wynosiła ponad 280 zł, obecnie spadła do około 35 zł.


Będzie wsparcia dla rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Sejm uchwalił nowelę ustawy o OZE

Kalendarz transmisji

27-02-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych