zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat przyjął ustawę ułatwiającą walkę z ASF

11:14, 18.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Senat poparł w piątek specustawę dot. zwalczania ASF nie wnosząc do niej poprawek. Nowe przepisy m.in. mają ułatwić odstrzał dzików, a także zwiększyć bioasekurację.


Podziel się:   Więcej

W głosowaniu wzięło udział 99 senatorów. Za ustawą bez poprawek było 50, przeciwko – 49. Za ustawą w opowiedzieli się wszyscy głosujący senatorowie PiS - 47 osób, ponadto poparło ją dwóch senatorów PSL (klub Koalicja Polska) – Ryszard Bober i Jan Filip Libicki oraz senator niezależna – Lidia Staroń. Przeciwko ustawie byli wszyscy senatorowie klubu KO-PO – 43 osoby. Nie poparli jej też Michał Kamiński z PSL, senatorowie Lewicy, dwaj senatorowie niezależni oraz senator Stanisław Gawłowski – niezrzeszony.

Przed piątkowym głosowaniem w Senacie odbyła się debata, podczas której zostały zgłoszone poprawki. Połączone senackie komisje rolnictwa oraz środowiska ich nie poparły i zarekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek.

Dyskusja nad ustawą o ASF trwała w piątek ponad trzy godziny.

Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenia bioasekuracji.

Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania polecenia nadleśniczemu wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt, (dzików) z terenów leśnych. Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, który – wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody – nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie buduje ogrodzeń.


Posłowie PiS: Specustawa ws. walki z ASF potrzebna na już


Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy dot. zwalczania ASF
Wirus ASF w Polsce

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do Zachodniej Polski. Pierwszy przypadek padłego dzika stwierdzono w połowie listopada 2019 r. w woj. lubuskim. Padłe dziki z ASF wykryto także w woj. dolnośląskim i wielkopolskim.

Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w woj. wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma ona wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.


Minister rolnictwa: Walka z ASF powoli przynosi pozytywne efekty

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych