zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat przyjął z poprawkami tzw. tarczę antykryzysową

07:01, 31.03.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Senat przyjął z poprawkami pakiet trzech ustaw stanowiących tzw. tarczę antykryzysową. Są to: projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, specustawa dotycząca wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa oraz nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju.


Podziel się:   Więcej

Senatorowie zdecydowali m.in.o wykreśleniu z nowelizacji ustaw zdrowotnych zmian w Kodeksie wyborczym, umożliwiających głosowanie korespondencyjne, a także zapisów dotyczących ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego.

Poprawki dotyczą m.in. obowiązkowych cotygodniowych testów na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia i testów dla osób z grup podwyższonego ryzyka.

Poprawki w specustawie dotyczącej wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa, przewidują m.in. wypłaty tzw. postojowego do wysokości 75 proc. średniej krajowej, zasiłków dla rodziców do 12. roku życia, zwolnienia z ZUS na 3 miesiące także dla małych i średnich firm oraz pożyczek dla firm w wysokości 40 tys. zł.

Dwie nowelizacje i specustawa wracają teraz do Sejmu, który zbierze się we wtorek o godz. 13.00.

Wcześniej, od godz. 8.30 poprawki będzie rozpatrywać sejmowa Komisja Finansów Publicznych.


Senat zajmie się tzw. tarczą antykryzysową
 
 
 
...
 
„Od szybkiego przyjęcia tarczy antykryzysowej zależy los wielu przedsiębiorstw”

Premier Mateusz Morawiecki mówił w poniedziałek w Senacie, że od szybkiego przyjęcia tarczy antykryzysowej zależy los wielu przedsiębiorstw i miejsc pracy.

Podkreślał, że podstawowe rozwiązania zaproponowane przez rząd mają chronić przede wszystkim przedsiębiorców i pracowników i wskazywał, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa negatywnie wpłynie na gospodarki wszystkich krajów na świecie. – Stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali – dodał.

Szef rządu mówił, że w związku z tą sytuacją ważne jest, by dostosować instrumenty finansowe i monetarne do zagrożeń, z którymi się mierzymy. Apelował do Senatu o przyjęcie pakietu ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową.


Premier w Senacie: Obecny kryzys wywołany epidemią koronawirusa zaskoczył wszystkich w jednakowym stopniu