zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat rozpoczął posiedzenie. Zajął się ustawą ws. wyborów prezydenckich

20:47, 01.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Senat po g. 20.30 rozpoczął posiedzenie, zajmie się ustawą o organizacji wyborów prezydenckich. Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że głosowanie ws ustawy być może odbędzie się jeszcze w poniedziałek, obrady mają trwać do g. 22, lub we wtorek do południa, a następnie „niezwłocznie trafi do Sejmu”.


Podziel się:   Więcej

Grodzki powiedział na konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad, że senatorowie po rozpatrzeniu pierwszego punktu porządku, dotyczącego odwołania przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, rozpoczną dyskusję nt. o ustawy dotyczącej przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Ustawa – podkreślił Grodzki – będzie głosowana oddzielnie, zaraz po zakończeniu jej procedowania przez senatorów. „Jeśli się uda i senatorowie w jakimś sensie narzucą sobie samodyscyplinę dyskusji (...), to będziemy to głosować dzisiaj, obrady są do g. 22. Jeśli nie, to będziemy od rana jutro kontynuować tenże punkt drugi, czyli ustawę wyborczą, aż do jej przegłosowania bezpośrednio po zakończeniu tego punktu” – powiedział Grodzki.

Dodał, że głosowanie ws. ustawy odbędzie się w poniedziałek wieczorem lub we wtorek do południa, a następnie „niezwłocznie trafi do Sejmu”.

„Spodziewam się, że głosowanie nad prawem wyborczym albo dzisiaj wieczorem, albo jutro rano”

Większość poprawek przyjęta przez komisje senackie

Połączone komisje senackie: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza pozytywnie zarekomendowały w poniedziałek większość z 45 poprawek do ustawy, m.in. poprawkę senatora Marka Borowskiego (KO), zakładającą, że w kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i zebranie podpisów. Ponadto komisje poparły poprawkę senatora Borowskiego mówiącą, że marszałek Sejmu określa kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW.

Pozytywną rekomendację uzyskała także poprawka senatora Marcina Bosackiego (KO), zgodnie z którą dopuszczone ma być udzielenie poparcia zgłoszonym nowym kandydatom na prezydenta za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, kandydaci na prezydenta zbierali 100 tys. podpisów niezbędnych do rejestracji w sposób tradycyjny, na papierze. Poparto poprawkę senatorów Jana Filipa Libickiego, Ryszarda Bobera i Krzysztofa Kwiatkowskiego, przedłużającą pracy obwodowych komisji wyborczych, które miałyby funkcjonować w godzinach 6–22.

Spośród poprawek zgłoszonych dopiero w poniedziałek przez wicemarszałka Senatu Marka Pęka (PiS) komisje poparły doprecyzowanie przepisów dotyczących osób przebywających na kwarantannie. Poprawka ta zakłada, że wyborca głosujący w kraju podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych niezwłocznie po doręczeniu pakietu wyborczego wypełnia kartę do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Adresuje kopertę zwrotną wskazując adres właściwej obwodowej komisji wyborczej i oddaje kopertę zwrotną odpowiednio upoważnionemu pracownikowi Poczty Polskiej albo upoważnionemu pracownikowi urzędu gminy.

Petycja w sprawie wyborów u marszałka Senatu
Wycofana poprawka ws. Wejścia w życie ustawy

Wcześniej wycofana została wzbudzająca kontrowersje poprawka, autorstwa wicemarszałków Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i Michała Kamińskiego, zakładająca, że ustawa weszłaby w życie 6 sierpnia. Na zakończenie posiedzenia trzech połączonych komisji całość ustawy wraz z poprawkami poparta została niemal jednogłośnie.

Sejm uchwalił ustawę

Sejm 12 maja uchwalił ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), ale daje też prawo startu nowym kandydatom.

W poniedziałek zbierze się Senat. W porządku obrad ustawa o wyborach prezydenckich

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych