zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Senat rozpoczyna dwudniowe obrady. Zajmie się m.in. nowelą Prawa oświatowego

07:33, 29.11.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Senat, który rozpoczyna we wtorek posiedzenie, zajmie się m.in. nowelizacją Prawa oświatowego m.in. wprowadzającą zmiany w zasadach działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także w edukacji domowej. Senackie komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Nauki, Edukacji i Sportu opowiedziały się za odrzuceniem ustawy.


Podziel się:   Więcej

Obecnie podjęcie przez organizacje i stowarzyszenia działalności w szkole lub w placówce wymaga zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Zgodnie z nowelizacją wydanie opinii przez radę szkoły/placówki lub radę rodziców muszą poprzedzić konsultacje przeprowadzone wśród rodziców, po zaznajomieniu ich ze scenariuszami zajęć, jakie chce organizacja prowadzić i materiałami, jakie chce wykorzystywać, przekazanymi przez organizacje dyrektorowi szkoły.

Niezależnie od tego, nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć, dyrektor ma przekazać kuratorowi oświaty materiały wykorzystywane przez stowarzyszenie lub organizację do realizacji programu zajęć, scenariusz tych zajęć oraz pozytywną opinię rady.

Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii, z tym, że niewydanie opinii w tym terminie będzie uznawane za równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej. Opinia kuratora będzie decydująca,czy dana organizacja lub stowarzyszenie będzie mogło przeprowadzić w szkole lub przedszkolu zajęcia.


We wtorek zbiera się Senat. Zajmie się m.in. nowelą Prawa oświatowego

Edukacja domowa


Nowelizacja wprowadza też zmiany w edukacji domowej. Zgodnie z nią, dziecko w edukacji domowej będzie musiało być przypisane do szkoły lub placówki znajdującej się na terenie województwa, w którym mieszka lub w województwie z nim sąsiadującym, a nie, jak dotąd, do dowolnej w kraju, wybranej przez rodziców.


Paprocka o noweli Prawa oświatowego: Nie ma w niej tych uprawnień kuratorów, które budziły największe wątpliwości

Ustawa okołobudżetowa


Senat zajmie się też m.in. ustawą okołobudżetową, w której przewidziane propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewnić mają jego prawidłową realizację.

W ustawie zapisano m.in., że zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w sferze budżetowej zostanie utrzymany na poziomie z 2022 r., a podstawę ma stanowić 2019 r. Wprowadzona została podstawa prawna dla podwyższenia w 2023 r. kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na Krajowy Fundusz Szkoleniowy - do wysokości ok. 277,5 mln zł, co będzie stanowiło 4 proc. kwoty przychodów ze składki na Fundusz Pracy w 2021 r.


Ustawa okołobudżetowa wróciła do sejmowej komisji

Rzecznik Finansowy


Senat zajmie się także nowelizacją ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowy.


Sejm uchwalił nowelę ustawy o Rzeczniku Finansowym

Prawo o ruchu drogowym


Izba zajmę się również nowelizacją Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.


Projekt o dotacjach z województw dla WORD-ów odesłany do sejmowej komisji

Patroni roku 2023


Senatorowie zajmą się też projektami uchwał: o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Przerwy-Tetmajera.


Sejm ustanowił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych