zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat solidarny z narodem australijskim w związku z pożarami

10:16, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Senat RP pragnie wyrazić solidarność z narodem australijskim, walczącym od miesięcy z kataklizmem pożarów; doceniamy wysiłki strażaków, policji i wojska oraz tysięcy ochotników – głosi uchwała przyjęta w piątek przez Senat.


Podziel się:   Więcej

W posiedzeniu Senatu wziął udział ambasador Australii w Polsce Lloyd Brodrick, któremu marszałek Tomasz Grodzki wręczył popartą przez wszystkich obecnych senatorów uchwałę.

Podkreślono w niej, że „Senat Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy podziwu dla wszystkich walczących z pożarami oraz udzielających schronienia i pomocy tym, którzy w pożarach ucierpieli”.

„Doceniamy wysiłki strażaków, policji i wojska oraz tysięcy ochotników, wśród których wielu jest Australijczyków polskiego pochodzenia oraz Polaków mieszkających w Australii” – głosi uchwała.

Podkreślono w niej również, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej popiera deklaracje pomocy złożone przez premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej rządowi Związku Australijskiego oraz indywidualne akty wsparcia obywateli Rzeczypospolitej Polskiej dla poszkodowanych w tym kataklizmie.


W szalejących od października pożarach australijskich lasów i buszu straciło życie 28 osób. Ogień zniszczył ponad 2 000 domów i roślinność na powierzchni 10 milionów hektarów odpowiadającej powierzchni Portugalii lub Południowej Korei. Zginęło nawet do miliarda zwierząt, a wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem.


Senat ma wyrazić solidarność z Australijczykami


Morawiecki: nasi strażacy, jeśli będą potrzebni, natychmiast wyjadą pomagać w Australii