zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat upamiętnił 45. rocznicę wydarzeń Czerwca ‘76

13:13, 16.06.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Senat podjął w środę uchwałę upamiętniającą 45. rocznicę wydarzeń Czerwca ‘76. Czytamy w niej, że Senat przekonany o szczególnym znaczeniu Czerwca ’76 dla dalszych dziejów Polski, w 45. rocznicę wydarzeń oddaje hołd wszystkim demonstrantom i ofiarom represji.


Podziel się:   Więcej

W uchwale napisano, że „wydarzenia 25 czerwca 1976 r. to kolejny heroiczny zryw Polaków przeciwko komunistycznej władzy, będący reakcją na wygłoszoną w Sejmie w dniu 24 czerwca 1976 r. przez premiera Piotra Jaroszewicza zapowiedź wprowadzenia drastycznych podwyżek cen żywności”.

- Protesty objęły wówczas ponad 90 zakładów pracy na terenie 24 województw. Wzięło w nich udział niemal 80 tys. osób. Rozpoczęto strajki. Najważniejsze wydarzenia Czerwca ’76 miały miejsce w Radomiu, Ursusie i Płocku. Doszło tam do pochodów i demonstracji ulicznych - podkreślono.

Uchwała przypomina, że „W Radomiu, gdzie odbyła się największa akcja protestacyjna Czerwca ’76, strajk rozpoczęli robotnicy Zakładów Metalowych, którzy wyszli na ulicę i ruszyli pod gmach KW PZPR”. „Do strajku przyłączyły się załogi 33 przedsiębiorstw, łącznie ok. 20 tys. osób. Do stłumienia protestów władze komunistyczne skierowały ok. 1,5 tys. funkcjonariuszy milicji i kompanie ZOMO. Doszło do walk ulicznych z demonstrantami” - dodano.

Wskazano, że „w trakcie tych walk 25 czerwca 1976 r. zginęły 2 osoby: Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki, a w wyniku pobicia przez policjantów – Jan Brożyna, który zmarł 30 czerwca 1976 r.”. Oceniono, że „za ofiarę tych wydarzeń uznać też należy Sługę Bożego Kościoła Katolickiego ks. Romana Kotlarza, który w dniu tych wydarzeń błogosławił robotników znakiem krzyża”. „Jego prześladowania po tych wydarzeniach się nasiliły, a okoliczności śmierci nie zostały wyjaśnione” - zaznaczono.


65. rocznica Poznańskiego Czerwca ʼ56. Senat przyjął uchwałę
 
 
 
...
 
Przypomniano, że „przeprowadzano masowe aresztowania zarówno demonstrantów, jak i przygodnych osób, którym zarzucano uczestnictwo w niszczeniu mienia”. „Uczestników demonstracji poddawano represjom. Zatrzymanych brutalnie bito, przeprowadzając przez tzw. ścieżki zdrowia. Represje w stosunku do demonstrantów nie ustawały” - podkreślono.

Uchwała zwraca uwagę, że „w Radomiu w trybie przyspieszonym postawiono przed sądem 51 osób”. „Na kary więzienia skazano 42 osoby. W procesie ursuskim 7 osób skazano na kary pozbawienia wolności, a w Płocku spośród sądzonych 34 osób na tę karę skazano 18. W ich obronie występowała grupa odważnych adwokatów. W ramach dalszych szykan zwalniano ludzi z pracy, wręczając im tzw. wilcze bilety. W wyniku robotniczych protestów ówczesne władze komunistyczne, w obawie przed powtórzeniem scenariusza z grudnia 1970 r., jeszcze 25 czerwca 1976 r. zdecydowały o wstrzymaniu podwyżki” - napisano.Senat upamiętnił 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego
W uchwale zaznaczono, że „niestety nie osądzono osób odpowiedzialnych za ofiary Czerwca ’76”. „Protesty czerwcowe po raz kolejny dały jasny sygnał, że ówczesny system polityczny w Polsce się nie sprawdza. Były one przykładem społecznego heroizmu i zapowiadały nadchodzące zmiany. Powstała zinstytucjonalizowana opozycja demokratyczna w postaci Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i innych organizacji. Urzeczywistniły się one także w powstaniu ruchu społecznego   »Solidarność«, którego działania na stałe zmieniły Polskę. Dziś pamięć o tamtych wydarzeniach, to nasza powinność” - wskazano w uchwale.

Uchwała głosi, że „Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym ich znaczeniu dla dalszych dziejów Polski, w 45. rocznicę wydarzeń Czerwca ’76 oddaje hołd wszystkim demonstrantom i ofiarom represji”.„Historyczny zryw Polaków do wolności z 1980 r. zapoczątkował proces upadku komunizmu”

Kalendarz transmisji

Sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych