zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat wyraził zgodę na powołanie Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich

13:45, 07.08.2015;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, TVP Info

Senatorowie w tajnym głosowaniu wyrazili zgodę na powołanie Adama Bodnara na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatura wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka została zgłoszona przez posłów dwóch ugrupowań Platformy Obywatelskiej i SLD.


Podziel się:   Więcej

W głosowaniu oddano 82 głosy. Nie było głosów nieważnych.

Za kandydaturą Adama Bodnara opowiedziało się 41 senatorów, przeciw było 39, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Wybór RPO w tajnym głosowaniu

Senat przyjmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie RPO zwykłą większością głosów, w głosowaniu tajnym. Senatorowie w kolejności alfabetycznej wrzucali swój głos do urny. Po zakończeniu sekretarze Izby policzyli głosy i przedstawili protokół głosowania marszałkowi Senatu, który ogłosił wynik.

Bodnar obejmie urząd po złożeniu ślubowania przed Sejmem.

W sejmowym głosowaniu Adam Bodnar wygrał z kandydatką rekomendowaną przez PiS Zofią Romaszewską.

Adama Bodnara na to stanowisko powołał 24 lipca Sejm. W sejmowym głosowaniu Bodnara – zgłoszonego przez kluby PO i SLD – poparło 239 posłów. Jego kontrkandydatka, zgłoszona przez PiS, Zofia Romaszewska, dostała 155 głosów.

Przed kilkoma tygodniami tylko głosami trzech senatorów niezależnych: Włodzimierza Cimoszewicza, Marka Borowskiego i Kazimierza Kutza Senat zdołał przyjąć ustawę o leczeniu niepłodności, która reguluje m.in. zasady stosowania w Polsce metodę in vitro. Przeciwko głosował m.in. klub PiS oraz grupa senatorów Platformy.

Wśród polityków PO pojawiły się więc obawy o to, czy ci sami senatorowie nie zablokują wyboru Bodnara na RPO. W czwartek jednak akceptację dla niego wyrazili m.in. Jan Rulewski, który głosował przeciw in vitro oraz Grażyna Anna Sztark, która wstrzymała się w głosowaniu nad tą ustawą.

Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupie co najmniej 35 posłów.

Kadencja obecnej RPO prof. Ireny Lipowicz upłynęła w drugiej połowie lipca. Dotychczasowy Rzecznik pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego RPO, co następuje po złożenia przez niego ślubowania przed Sejmem.

Urodzony w 1977 r. w Trzebiatowie Bodnar jest doktorem nauk prawnych, działaczem społecznym i obrońcą praw człowieka. W 1999 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2006 r. otrzymał tytuł doktora nauk prawnych. Adiunkt w Zakładzie Praw Człowieka wydziału prawa UW. Od listopada 2004 r. współpracuje z HFPC. Jest w Radzie Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.


Adam Bodnar wybrany przez Sejm na nowego RPO
Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Bodnar chce zająć się m.in. kwestiami bezdomności

Nowy RPO Adam Bodnar zapowiada, że na początku kadencji zamierza „dość dużo uwagi” poświęcić problematyce przeciwdziałania bezdomności; chce także zorganizować spotkanie z organizacjami pozarządowych zajmującymi się ochroną praw jednostki, pomocą społeczną i bezdomnością.

Bodnar po decyzji Senatu podziękował wszystkim organizacjom pozarządowym, wszystkim osobom indywidualnym, które okazały mu wsparcie.

– Społeczeństwo ma prawo wskazywać swoich kandydatów do pełnienia takich funkcji (...) kluczowych dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz ochrony naszych praw i wolności jednostki. Rolą RPO jest stanie na straży konstytucji oraz ratyfikowanych umów międzynarodowych w kontekście gwarancji dotyczących praw i wolności jednostki, i służenie każdej osobie, która tej pomocy potrzebuje" - powiedział Bodnar dziennikarzom po głosowaniu.

Dodał, że na początku swojego urzędowania chciałby zorganizować spotkanie z udziałem organizacji pozarządowych zajmującymi się ochroną praw jednostki, pomocą społeczną i bezdomnością, aby rozmawiać m.in. o tym, jakie te organizacje widzą najważniejsze zagrożenia i wyzwania, jeśli chodzi o ochronę praw człowieka.

Zadeklarował, że podczas swojej kadencji będzie odbywał wiele spotkań z organizacjami pozarządowymi z całej Polski. – Chciałbym być obecny w całej Polsce, żeby organizacje pozarządowe i liderzy lokalni (...) mogli przedstawiać mi te problemy, które należałoby rozwiązać – powiedział Bodnar.

Dodał, że na początku chce „dość dużo uwagi” poświęcić także problematyce przeciwdziałania bezdomności.


Senatorowie PO spotkali się z Bodnarem; są optymistami ws. głosowania nad jego wyborem

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych