Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
Trzy przyjęte przez Senat poprawki wykreślają m.in. zmiany zaproponowane w Kodeksie spółek handlowych i ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Zgodnie z poprawkami całość, a nie większość przepisów ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Nowelę przygotowaną przez Ministerstwie Sprawiedliwości Sejm uchwalił w połowie grudnia ub.r. Według autorów, po wejściu w życie zawartych nowych przepisów w określonych przypadkach udzielanie informacji z KRK skróci się średnio do jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.
Jak podkreślał resort sprawiedliwości, każdego roku do KRK wpływa około 3 mln zapytań i wniosków o udzielenie informacji, a obecnie nie jest możliwa pełna automatyzacja procesu udzielania informacji z Rejestru. „W efekcie czas udzielania informacji może negatywnie wpływać na interes osób lub podmiotów, które chcą je otrzymać, np. na potrzeby prowadzonych postępowań karnych, postępowań przetargowych lub koncesyjnych albo zatrudnienia pracowników” - zaznaczał resort.
Po zmianach możliwe będzie udzielanie - w określonych sytuacjach i określonym podmiotom - informacji opatrzonej kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną za pomocą usługi sieciowej (webservice). „Pieczęć nie będzie nadawana przez człowieka, ale przez system teleinformatyczny, co pozwoli na pełne zautomatyzowanie procesu udzielania informacji i umożliwi otrzymanie informacji z KRK niemal natychmiast” - wyjaśniono.
Takie rozwiązanie ma usprawnić procedury wydawania zaświadczeń z KRK, a także zaświadczeń wydawanych przez inne organy administracji publicznej.
Poza umożliwieniem wydawania zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną,
ustawa zawiera także ułatwienia dla sądów, prokuratury i policji. Chodzi o nową usługę sieciową udostępniania informacji z KRK dla tych podmiotów.
Jak wskazuje MS, obecnie to te instytucje „przesyłają około 70 proc. zapytań i wniosków o udzielenie informacji z KRK”. „Po zmianach podmioty te - za pomocą aplikacji, którymi dysponują - będą mogły wysłać do systemu KRK żądanie udzielenia informacji. Na podstawie takiego żądania nastąpi automatyczne przeszukanie i weryfikacja danych. Odpowiedź zostanie udzielona bez udziału pracownika KRK” - wyjaśnił resort sprawiedliwości.
Nadal jednak będzie można uzyskać informację o osobie lub o podmiocie zbiorowym z KRK w dotychczasowy sposób, tj. wysyłając zapytanie tradycyjnie w formie dokumentu papierowego lub przez usługę e-KRK, za pośrednictwem której będzie można uzyskać zaświadczenie z Rejestru.