zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat za nowelizacją usprawniającą udzielanie informacji z KRK

07:47, 14.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Senat przyjął w środę nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego z poprawkami, która ma ułatwić udzielanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego i wydawanie innych zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego.


Podziel się:   Więcej

Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Trzy przyjęte przez Senat poprawki wykreślają m.in. zmiany zaproponowane w Kodeksie spółek handlowych i ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Zgodnie z poprawkami całość, a nie większość przepisów ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Nowelę przygotowaną przez Ministerstwie Sprawiedliwości Sejm uchwalił w połowie grudnia ub.r. Według autorów, po wejściu w życie zawartych nowych przepisów w określonych przypadkach udzielanie informacji z KRK skróci się średnio do jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.

Jak podkreślał resort sprawiedliwości, każdego roku do KRK wpływa około 3 mln zapytań i wniosków o udzielenie informacji, a obecnie nie jest możliwa pełna automatyzacja procesu udzielania informacji z Rejestru. „W efekcie czas udzielania informacji może negatywnie wpływać na interes osób lub podmiotów, które chcą je otrzymać, np. na potrzeby prowadzonych postępowań karnych, postępowań przetargowych lub koncesyjnych albo zatrudnienia pracowników” - zaznaczał resort.
Po zmianach możliwe będzie udzielanie - w określonych sytuacjach i określonym podmiotom - informacji opatrzonej kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną za pomocą usługi sieciowej (webservice). „Pieczęć nie będzie nadawana przez człowieka, ale przez system teleinformatyczny, co pozwoli na pełne zautomatyzowanie procesu udzielania informacji i umożliwi otrzymanie informacji z KRK niemal natychmiast” - wyjaśniono.

Takie rozwiązanie ma usprawnić procedury wydawania zaświadczeń z KRK, a także zaświadczeń wydawanych przez inne organy administracji publicznej.

Poza umożliwieniem wydawania zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, ustawa zawiera także ułatwienia dla sądów, prokuratury i policji. Chodzi o nową usługę sieciową udostępniania informacji z KRK dla tych podmiotów.

Jak wskazuje MS, obecnie to te instytucje „przesyłają około 70 proc. zapytań i wniosków o udzielenie informacji z KRK”. „Po zmianach podmioty te - za pomocą aplikacji, którymi dysponują - będą mogły wysłać do systemu KRK żądanie udzielenia informacji. Na podstawie takiego żądania nastąpi automatyczne przeszukanie i weryfikacja danych. Odpowiedź zostanie udzielona bez udziału pracownika KRK” - wyjaśnił resort sprawiedliwości.

Nadal jednak będzie można uzyskać informację o osobie lub o podmiocie zbiorowym z KRK w dotychczasowy sposób, tj. wysyłając zapytanie tradycyjnie w formie dokumentu papierowego lub przez usługę e-KRK, za pośrednictwem której będzie można uzyskać zaświadczenie z Rejestru.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych