zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat za ustawą o współpracy prawnej ws. karnych z Tajwanem

07:59, 14.01.2021;

Senat przyjął w środę ustawę o zasadach współpracy prawnej w sprawach karnych między Polską i „terytorium, do którego stosuje się prawo karne należące do właściwości ministra sprawiedliwości Tajwanu”. Chodzi m.in. o wzajemną pomoc prawną w takich sprawach.


Podziel się:   Więcej

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało wszystkich 100 senatorów. Trafi ona teraz do prezydenta.

Przygotowane w resorcie sprawiedliwości przepisy mają wykonywać Porozumienie między Biurem Polskim w Tajpej a Biurem Przedstawicielskim Tajpej w Polsce o współpracy prawnej w sprawach karnych, zawarte w 17 czerwca 2019 r. „W porozumieniu ujęto zasady współpracy prawnej w sprawach karnych między Polską i terytorium, do którego stosuje się prawo karne należące do właściwości Ministra Sprawiedliwości Tajwanu” - informowano.

„Efektem wykonania porozumienia będzie poprawienie efektywności dotychczasowej współpracy. Na zmianach zyska przede wszystkim strona polska, ponieważ kieruje ona większą liczbę wniosków niż tajwańska i jest narażona na długotrwałe oczekiwanie na ich realizację” – przekazywano w grudniu ub.r.

Jak wskazywano, porozumienie obejmuje wzajemną pomoc prawną, ekstradycję, przekazywanie osób skazanych, udzielanie informacji o prawie i praktyce jego stosowania oraz udzielanie informacji dotyczących ścigania i zapobiegania przestępstwom. „Porozumienie dotyczy tylko spraw karnych należących do właściwości sądów i prokuratury” - zastrzeżono.

Porozumienie zawiera klauzulę dotyczącą przekazywania informacji prawnej w celu ścigania i zapobiegania przestępczości. Jest to standardowe rozwianie stosowane w zawieranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości porozumieniach o współpracy. Chodzi o zademonstrowanie dobrej woli Polski i Tajwanu dążących do współpracy przy ściganiu i zapobieganiu przestępczości poprzez wymianę informacji” - głosił grudniowy komunikat po rządu po przyjęciu projektu tych przepisów. Sejm uchwalił tę ustawę w połowie grudnia zeszłego roku.

W Polsce porozumienie będzie wykonywał minister sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa, a na Tajwanie tamtejszy resort sprawiedliwości. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych