zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat zajął się nowelizacją Kodeksu karnego

16:05, 24.05.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Senat w piątek po południu rozpoczął omawianie nowelizacji reformującej Kodeks karny, w tym zaostrzającej kary za przestępstwa m.in. dotyczące pedofilii. W czwartek późnym wieczorem senackie komisje zarekomendowały ponad 30 poprawek do tej nowelizacji.


Podziel się:   Więcej

– Zmiana dotyczy 105 z istniejących w kodeksie 363 artykułów. Dodatkowo jeszcze część zmian dotyczy innych ustaw karnych. Mamy więc do czynienia z obszerną, istotną zmianą Kodeksu karnego – powiedział o nowelizacji sprawozdawca komisji Marek Pęk (PiS). Dodał, że „nie jest to tylko zmiana wymierzona wyłącznie w najbardziej eksponowane obecnie przestępstwa pedofilskie, jest to zmiana legislacyjna dokonująca pewnego przełomu w polityce karnej”.

Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja została uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu. Jak wskazał resort, celem reformy jest „wzmocnienie ochrony prawno-karnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne jak życie i zdrowie człowieka, wolność seksualna czy własność”.

Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Zgodnie z nowelą wyeliminowywana zostanie kara 25 lat pozbawienia wolności, stanowiąca odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę miesiąc. Nowe przepisy wydłużają też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.

Nowelizacja – w formie przyjętej przez Sejm – przewiduje też wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Ta sprawa była przedmiotem burzliwej dyskusji senackiej komisji i jest przedmiotem jednej ze złożonych poprawek.


Senackie komisje zarekomendowały nowelę Kodeksu karnego z poprawkami
Wysokość kar

Senackie Biuro Legislacyjne zaproponowało, aby w ogóle wykreślić z nowelizacji możliwość bezwzględnego dożywocia. Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez PiS sąd mógłby orzec taką karę za najcięższe zbrodnie, ale nie byłoby to dla sądu obligatoryjne.

Biuro podkreślało, że proponowane rozwiązanie bezwzględnego pozbawienia wolności „niewątpliwie narusza” Europejską Konwencję Praw Człowieka. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł odpowiadał, że rozstrzygnięcie sądu może być zawsze poddane środkom odwoławczym i kasacji. – Państwo tak bardzo pochylacie się nad oskarżonym, a ofiara przestępstwa nie ma drugiej szansy – mówił. Ostatecznie senackie komisje zarekomendowały poprawkę w wersji zgłoszonej przez klub PiS.

Inna zarekomendowana poprawka uzupełniła przepis dotyczący karalności za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat o czyn „doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego”, za co również będzie groziło do 15 lat więzienia.

Kolejna poprawka powraca do aktualnego brzmienia przepisu art. 212 Kk, który dotyczy ścigania pomówienia. Kwestia ta także wzbudziła w ostatnich dniach znaczne kontrowersje. Poprawka wykreśla zmiany wprowadzone nowelizacją do art. 212, zakładające wprowadzenie kary do roku więzienia za „tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią”.

Nowelizacja generalnie przewiduje podwyższenie kar m.in. za rozbój (obecnie od 2 do 12 lat więzienia po zmianach od 2 do 15 lat), rozbój z użyciem broni (obecnie od 3 do 15 lat, po zmianach od 3 do 20 lat), doprowadzenie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (obecnie od 3 do 15 lat, po zmianach od 3 do 20 lat), udział w zorganizowanej grupie przestępczej (obecnie od 3 do 15 lat, po zmianach od 3 do 20 lat), porwanie dla okupu (obecnie od 3 do 15 lat, po zmianach od 3 do 20 lat), pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem (obecnie od 3 do 15 lat, po zmianach od 3 do 20 lat), handel ludźmi (obecnie od 3 do 15 lat, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia).


Senackie komisje przeciw wnioskowi o odrzucenie noweli Kodeksu karnego
Zmiany zawarte w noweli dotyczące walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat. Obecnie przepisy za zgwałcenie dziecka przewidują od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 15 lat. W myśl nowelizacji gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia, a jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka – dożywocie.

Zmiany przewidują też podwyższenie kar za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą one od 2 do 12 lat więzienia, a zgodnie z nowelą zostaną określone na okres od 2 do 15 lat. Nowelizacja przewiduje też, że zgwałcenie dziecka nie będzie podlegało przedawnieniu.

Poszerzony miałby również zostać zakres informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów. Nowela uzupełnia rejestr o zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę, gdy popełniał przestępstwo.


Komisje senackie: PiS składa 30 poprawek do noweli Kodeksu karnego

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
03-08-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych