zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat zajmie się Konstytucją biznesu

08:23, 14.02.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

Ulga na start, działalność nierejestrowa, rzecznik małych i średnich firm czy punkt informacyjny dla przedsiębiorców – to główne założenia tzw. Konstytucji biznesu. To pięć ustaw, które regulują prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Teraz zajmą się nimi senatorowie.


Podziel się:   Więcej

Senat zajmie się pakietem pięciu ustaw wprowadzających zmiany w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Prawo przedsiębiorców wprowadza zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Wprowadza też instytucję działalności nierejestrowej, czy ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców. Dzięki niej osoba fizyczna prowadząca działalność na mniejszą skalę (miesięczne przychody z niej pochodzące nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), nie musi rejestrować tej działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS. Z kolei „ulga na start” zakłada, że początkujący przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej.

Komisja poparła przyjęcie czterech projektów z pakietu Konstytucji Biznesu
REGON czy NIP?

Nowe przepisy znoszą ponadto obowiązek posługiwania się przez przedsiębiorców numerem REGON w relacjach z urzędami – przedsiębiorca w kontaktach z dużą częścią urzędów będzie miał obowiązek posługiwania się wyłącznie numerem NIP. Nowe przepisy mają m.in. zachęcić młodych i przedsiębiorczych Polaków do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej.

?Powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Wprowadzają ponadto instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma stać na straży praw mikro–, małych i średnich firm. Podstawowym zadaniem Rzecznika ma być dbanie o właściwe wdrożenie w praktyce zasad Konstytucji Biznesu. Inna z ustaw zawartych w pakiecie zakłada wprowadzenie możliwości zawieszenia przez przedsiębiorców–osób fizycznych wykonywania działalności gospodarczej na dowolnie określony czas oraz bezterminowo. Obecnie dopuszczalny okres zawieszenia działalności wynosi, co do zasady, maksymalnie 24 miesiące.

W nowych przepisach określono też zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce przez przedsiębiorców zagranicznych i wskazano zasady tworzenia przez nich oddziałów i przedstawicielstw w naszym kraju. Celem tej ustawy ma być zachęcenie cudzoziemców mieszkających w Polsce i inwestorów zagranicznych do rozwijania działalności kraju.

Biznes a administracja. Rząd zajmie się Konstytucją Biznesu

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
03-08-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych