zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat zajmie się m.in. nowelą Kodeksu karnego

10:49, 24.05.2019;   autor: akune;   źródło: IAR, PAP

Senat, który w piątek rozpoczął posiedzenie, zajmie się nowelizacją Kodeksu karnego zaostrzającą kary za przestępstwa związane z pedofilią. Według noweli za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat.


Podziel się:   Więcej

Nowelizacja kodeksu karnego m.in. zaostrza kary za przestępstwa pedofilii. Na przykład podwyższa maksymalną karę za zgwałcenie dziecka do 30 lat z obecnych 15 oraz przewiduje, że zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu.

Nowe przepisy podwyższają również kary za seksualne wykorzystanie dzieci – od 2 do 15 lat więzienia (dotychczas od 2 do 12 lat).

Zakres informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów zostanie uzupełniony o dane dotyczące zawodu wyuczonego i wykonywanego przez sprawcę w chwili popełnienia przestępstwa.


Senackie komisje zarekomendowały nowelę Kodeksu karnego z poprawkami
Poprawki do ustawy

Senackie Komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rekomendują przyjęcie ustawy z kilkudziesięcioma poprawkami zgłoszonymi m.in. przez biuro legislacyjne Senatu oraz klub PiS. Jedna z nich dotyczy wycofania się ze zmiany artykułu 212 Kodeksu karnego.

Przewidywała ona wymierzenie kary do roku więzienia także osobie, która w celu pomówienia tworzy fałszywe dowody lub nakłania innych do potwierdzenia pomówienia. Przestępstwo to miało być ścigane z urzędu.

Inna poprawka odchodzi od obowiązku orzekania przez sąd w określonych przypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia bez prawa do warunkowego zwolnienia.


Komisje senackie: PiS składa 30 poprawek do noweli Kodeksu karnego
Funduszu rozwoju przewozów autobusowych

Senat rozpatrzy w piątek także ustawę o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Wprowadza ona rozwiązania przywracające zlikwidowane połączenia w małych miejscowościach, co ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. Odtwarzanie połączeń będzie się odbywać we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi.


Senackie komisje bez poprawek do ustawy o połączeniach autobusowych
Kary z tytułu błędnego określenia poziomu refundacji recept

Senat rozpatrzy również nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ujednolica charakter i wysokość kar z tytułu błędnego określenia poziomu refundacji recept.

Początek posiedzenia o godz. 9.00.


Recepta bez wizyty. Sejm uchwalił ustawę o e-receptach

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
30-05-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych