zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat zajmie się nowelą ustaw ws. walki z epidemią

04:53, 25.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W poniedziałek po południu zbiera się Senat; pierwszym punktem trzydniowego posiedzenia ma być nowela ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID–19. Senatorowie rozpatrzą także nowelę ustawy budżetowej na 2020 r.


Podziel się:   Więcej

Uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID–19 zakłada m.in. wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z epidemią. Zgodnie z nowymi przepisami nie popełniają przestępstwa lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy lecząc pacjentów z COVID–19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, chyba, że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.

Nowelizacja podwyższa pensje personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią do 200 proc. z dotychczasowego 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy.

Zakłada też ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Będzie można ich zatrudniać w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych (np. pod warunkiem posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista).

W Sejmie drugie czytanie projektu dot. walki z epidemią
Według noweli do pracy przy COVID–19 będzie można delegować młodych lekarzy, którzy są w trakcie stażu podyplomowego oraz tych, którzy ukończyli staż podyplomowy, lecz nie uzyskali prawa wykonywania zawodu, bo nie zdali egzaminu końcowego. Skierowani do udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z epidemią COVID–19 mogą być również m.in. studenci i doktoranci kierunków medycznych oraz osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat ukończyły kształcenie w zawodzie medycznym.

Samorządy lekarskie na wniosek wojewody lub właściwego ministra zdrowia będą musiały w ciągu 7 dni przekazać tym organom listę osób wykonujących zawód medyczny, które można skierować do zwalczania epidemii.

W poniedziałek rano zbierze się senacka komisja zdrowia, która zajmie się nowelizacją.

Cztery projekty w sprawie walki z epidemią. Pierwsze czytanie w Sejmie
Senat zajmie się też nowelą ustawy budżetowej na 2020r. zgodnie, z którą deficyt w tym roku został podniesiony z zerowego do 109,3 mld zł, limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł w porównaniu do obowiązującej jeszcze obecnie ustawy budżetowej – do 508 mld zł.

Dochody są szacowane na 398,7 mld zł. Założono, że dochody budżetu będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe. Według noweli spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc. Z kolei zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

W Sejmie o budżecie na 2020 r.: PiS — to projekt odpowiedzialny, KO - to krok w kierunku Grecji
W porządku obrad Senatu jest też ustawa o doręczeniach elektronicznych. Według Ministerstwa Cyfryzacji zmiany są przełomowe, m.in. dlatego, że wprowadzają tzw. domyślność cyfrową, czyli prymat rozwiązań cyfrowych nad rozwiązaniami tradycyjnymi. Według ustawy, obywatel będzie miał jeden adres dla całej komunikacji z administracją, skrzynkę e–doręczeniową, służącą do wymiany elektronicznej korespondencji z urzędami, działającą podobnie jak skrzynka mailowa, ale z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Senatorowie mają też wysłuchać informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec – grudzień 2019 r. (przewodnictwo Finlandii w Radzie Unii Europejskiej) oraz w okresie styczeń – czerwiec 2020 r. (przewodnictwo Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej)

Planowane jest też drugie czytanie projektu uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Bitwy o Anglię i polskich bohaterów.

Posiedzenie Senatu ma rozpocząć się w poniedziałek o godz. 16.00.

E-doręczenie przez Pocztę Polską. Projekt ustawy w Sejmie

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych