zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senat zajmie się tzw. tarczą antykryzysową

07:03, 30.03.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, PAP

Senat zajmie się w poniedziałek pakietem ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową. Przepisy uchwalone przez Sejm mają zniwelować negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa, czyli ochronić miejsca pracy, zmniejszyć obciążenia i zachować płynność finansową w firmach.


Podziel się:   Więcej

Rano nad przepisami będą obradować senackie komisje, pierwsza z nich Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zbierze się o godzinie 9.00. Natomiast posiedzenie Senatu rozpocznie się o godzinie 15.00.

Senatorowie będą obradować jednocześnie w trzech salach, tak aby zachować bezpieczną odległość. Każdy z nich będzie przemawiał z miejsca. Podobnie przedstawiciele rządu.

Pierwotnie Senat miał zebrać się we wtorek, ale jego marszałek Tomasz Grodzki w sobotę podjął decyzję o przesunięciu posiedzenia.

– Wszyscy czekają na dobre rozwiązania dla Polaków. Dlatego podjąłem decyzję, że przyspieszymy prace w Senacie maksymalnie jak to jest możliwe – powiedział Tomasz Grodzki.


W weekend z marszałkiem Senatu na temat planu pracy izby rozmawiał prezydent Andrzej Duda. – Cieszę się, że pan marszałek zgodził się ze mną przynajmniej w jednej kwestii, a mianowicie w takiej, że pakiet ustaw powinien przyjść do podpisu prezydenta przed 1 kwietnia. Ja bym bardzo chciał, żeby tak się stało, bo on musi jak najszybciej zacząć działać – powiedział Andrzej Duda.

Według szacunków rządu wartość rozwiązań zawartych w tzw tarczy antykryzysowej to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.
 
 
 
...
 
„Tarcza antykryzysowa”

Tzw. tarcza antykryzysowa składa się ona z nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Wprowadza szczególne rozwiązania umożliwiające udzielanie pomocy w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorcom w związku z epidemią. Zakłada m.in. zwolnienie mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez 3 miesiące.

Nowela wprowadza też zmiany w kodeksie wyborczym, rozszerzające katalog uprawnionych do głosowania korespondencyjnego o osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, a także o te, które najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat. Zmienia również ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, dając premierowi prawo do dowolnego odwoływania członków RDS. To właśnie ta ustawa była krytykowana przez opozycję, a senatorowie nie wykluczali zgłoszenia poprawek.


Poza tym w skład tarczy antykryzysowej wchodzą dwie mniej kontrowersyjne ustawy. Jedna z nich to ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Daje m.in. Państwowej Inspekcji Sanitarnej możliwość wydawania decyzji nakładających obowiązek dystrybucji środków biobójczych. Umożliwia udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Z kolei nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju rozszerza kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. PFR będzie głównym podmiotem odpowiedzialnym za zwalczanie sytuacji kryzysowych spowodowanych COVID-19 i pomoc przedsiębiorcom.


Prezydent o transporcie z Chin: Pierwszy samolot wylądował; bariery usunięte