zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senatorowie KO: prezydent powinien zwołać RBN w sprawie Białorusi

13:25, 12.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Zwracamy się do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na Białorusi – powiedzieli na środowej konferencji senatorowie KO Bogdan Klich, Marcin Bosacki i Bogdan Zdrojewski, którzy poinformowali o treści rezolucji, przyjętej przez komisje senackie.


Podziel się:   Więcej

Senatorowie poinformowali o jednogłośnym zaakceptowaniu w środę przez Komisję Spraw Zagranicznych i UE, a także Komisję Ustawodawczą projektu rezolucji Senatu, dotyczącej sytuacji na Białorusi.

– Senat ma nie tylko prawo, ale i obowiązek reagować na to, co się dzieje w naszym bezpośrednim otoczeniu i co dotyczy polskich obywateli i polskiego państwa – mówił Bogdan Klich. – Senat ma prawo do tego, aby oczekiwać od władz RP, od prezydenta i od rządu podejmowania działań kompleksowych, przemyślanych i strategicznych, a nie tylko kroków doraźnych i często chaotycznych – dodał.

Wyraził nadzieję, że jednomyślne poparcie rezolucji będzie miało miejsce podczas debaty nad nią na posiedzeniu plenarnym. – Ta rezolucja jest wyrazem naszego przekonania, że w polityce polskiej nasi sąsiedzi wschodni odgrywają kluczową rolę – podkreślał Klich. – W tej rezolucji zwracamy się do prezydenta i rządu o podjęcie działań szybkich, skoordynowanych i przemyślanych – dodał.

– Zwracamy się też do prezydenta Andrzeja Dudy o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, bo to się dzieje na Białorusi, dotyczy bezpieczeństwa państwa polskiego – mówił Klich. Dodał, że senatorowie oczekują też informacji od rządu, jakie działania zamierza podjąć w sprawie sytuacji na Białorusi.

Chcą też informacji o stanie przygotowań do przyjęcia fali uchodźców z Białorusi. – Instytucje państwa polskiego odpowiedzialne za politykę w stosunku do uchodźców muszą być przygotowane na życzliwe przyjęcie naszych braci Białorusinów – zaznaczył senator KO.
Wiceszef komisji spraw zagranicznych i UE Marcin Bosacki dodał, że do konsensusu w sprawie treści rezolucji doszło dzięki wycofaniu się przez autora projektu, senatora Bogdana Zdrojewskiego, z niektórych sformułowań.

– W tej rezolucji wzywamy społeczność międzynarodową, zwłaszcza instytucje UE, by w większej mierze wsparły dążenia Białorusinów do demokracji i ochrony ich praw obywatelskich – mówił Bosacki.

UE powinna wpłynąć na prezydenta Łukaszenkę, żeby zaprzestał represji, a także powinna przedstawić plan wprowadzania demokracji na Białorusi.

Bogdan Zdrojewski dodał, że to czwarta rezolucja w sprawie Białorusi, trzy pierwsze były w PE, ta jest w Senacie. – Za każdym razem dokonywałem pewnej oceny tego, co się na Białorusi działo. Dziś możemy powiedzieć, że sytuacja jest najdramatyczniejsza, a ostatnich kilkunastu latach tak dramatycznej sytuacji, tak ostrego sporu, tak jednoznacznej sytuacji jeszcze nie było – mówił senator KO.

– Jesteśmy dziś przekonani, że presja ze strony społeczności międzynarodowej może przynieść efekt – dodał.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");