zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senatorowie KO rozpoczęli procedurę wyboru szefa klubu

11:37, 10.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Obradujący w środę wieczorem klub senacki Koalicji Obywatelskiej rozpoczął procedurę wyboru swojego przewodniczącego. Zgłoszono dwie kandydatury – Marcina Bosackiego i Bogdana Zdrojewskiego, zdecydowano też o zamknięciu listy kandydatów. Ostateczny wybór 28 września.


Podziel się:   Więcej

Klub senacki KO zebrał się w środę wieczorem m.in. by wybrać nowego przewodniczącego, ponieważ w sierpniu z kierowania senackim klubem Koalicji Obywatelskiej zrezygnował Leszek Czarnobaj.

Na początku przeszło trzygodzinnych obrad, jak wynika z informacji PAP, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, powołując się na szefa partii Borysa Budkę, zaapelował do senatorów KO o przełożenie terminu wyboru szefa klubu. Argumentował, że senatorowie powinni poczekać na planowane na 15 września zmiany w regulaminie całego klubu parlamentarnego KO. Zmiany w regulaminie mają bowiem zwiększyć reprezentację Senatu w klubie KO.

Jednak nie wszyscy senatorowie KO podczas środowych obrad zgadzali się z propozycją marszałka. Polemizował z nim, jak wynika z informacji PAP, m.in. senator Aleksander Pociej. Padały argumenty, że Leszek Czarnobaj, skoro już złożył rezygnację, nie będzie miał wystarczającej pozycji całym klubie KO, by przedstawiać racje senatorów, więc nowego przewodniczącego należy wybrać jak najszybciej.

W końcu senatorowie postanowili przystąpić do procedury wyboru. Zgłoszono dwie kandydatury – Marcina Bosackiego i Bogdana Zdrojewskiego. Obaj zaprezentowali się też klubowi. Zdecydowano również o zamknięciu listy. Ma to znaczenie o tyle, że prośba o zwłokę była przez niektórych senatorów – jak wynika z informacji PAP – interpretowana jako czas na znalezienie kolejnego kandydata, bliższego kierownictwu partii i klubu. Bosacki jest bowiem kojarzony z Grzegorzem Schetyną, a Zdrojewski jest klubowym outsiderem.

– Kandydatury zostały zgłoszone, lista kandydatów zamknięta, kandydaci mają teraz czas na kampanię, 28 września głosujemy – powiedział odpowiedzialny za procedurę wyborczą senator Marek Borowski. – Musieliśmy to rozłożyć w czasie, bo mamy senatorów, którzy mają problemy zdrowotne i biorą udział w posiedzeniach zdalnie. Ponieważ głosowanie jest tajne, musimy im wysłać pakiety i poczekać na zwrot – dodał Borowski.

Ruszają wybory szefa senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej