zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senatorowie kontynuują prace nad nowelą ustaw sądowych

09:45, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Senat powrócił w piątek do rozpatrywania nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.


Podziel się:   Więcej

Senatorowie rozpoczęli piątkową debatę nad nowelą od serii pytań do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Senat rozpatruje nowelizację ustaw sądowych od środy. Pierwszego dnia posiedzenia podczas ośmiogodzinnej debaty wypowiadali się przedstawiciele resortu sprawiedliwości, m.in. szef MS Zbigniew Ziobro. W czwartek w dyskusji senackiej głos zabrali prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki, RPO oraz wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Janusz Drachal.

Uchwalona 20 grudnia przez Sejm nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.


Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy. W zeszłym tygodniu rozmowy w Sejmie, Senacie, SN, KRS i z RPO na temat tej nowelizacji prowadziła delegacja Komisji Weneckiej.

W czwartek komisja ta przedstawiła opinię w sprawie noweli ustaw sądowych. Według Komisji, niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce. W opinii tej zaapelowano też o inne rozwiązania, by uniknąć kryzysu. Komisja zarekomendowała również, by nie przyjmować zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.


Ziobro w Senacie: Nowa ustawa ma zapobiec anarchizacji sądownictwa
Walka z ASF

Ponadto Senat zajmie się specustawą ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nowe przepisy wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.


Posłowie PiS: Specustawa ws. walki z ASF potrzebna na już

Dzień Nauki Polskiej

W porządku obrad jest też ustawa o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej.


Sejm za ustanowieniem 19 lutego Dnia Nauki Polskiej

Wybór senatorów do KRS

Senat wybierze także dwóch senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa. W środę Senat nie zgodził się na przełożenie wyboru na następne posiedzenie, o co wnioskował Leszek Czarnobaj (KO).

Konwent seniorów podjął w piątek rano decyzję, że senatorowie chcą zakończyć obrady tego dnia do godz. 22.00.


Sejm wybrał czterech posłów PiS na członków KRS. Zamieszanie z głosowaniem