zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Senatorowie niezależni poprą kandydaturę Lidii Staroń na RPO?

20:31, 15.06.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Koło senatorów niezależnych podejmie decyzje w sprawie głosowania nad kandydaturą Lidii Staroń na RPO po spotkaniu z nią i wysłuchaniu programu kandydatki - powiedział dziennikarzom szef koła senator Krzysztof Kwiatkowski.


Podziel się:   Więcej

Sejm powołał we wtorek senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

W Senacie Lidia Staroń może najprawdopodobniej liczyć na klub PiS (48 senatorów). Przeciw niej będą najprawdopodobniej klub KO, a także senatorowie Lewicy i PSL - w sumie mają 49 głosów w Senacie. Ostateczna decyzja może więc zależeć od trzyosobowego koła senatorów niezależnych, do którego należy sama Staroń.

Dziennikarze pytali we wtorek w Sejmie szefa tego koła Krzysztofa Kwiatkowskiego, jak senatorowie niezależni będą głosować w sprawie senator Staroń.

– Koło senatorów niezależnych przed podjęciem ostatecznej decyzji spotka się z panią senator, tak jak robiliśmy w przypadku wszystkich wcześniejszych kandydatur, które wpływały do Senatu - powiedział Kwiatkowski.

– To nie jest ocena koleżanki z koła, to jest ocena kandydatki na szefa konstytucyjnego organu - dodał.

Sejm poparł senator Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich
Podkreślił, że wybór RPO to bardzo ważna decyzja. – Wymaga zastanowienia, podjęcia jej po tym jak kandydatka przedstawi swój program i udzieli odpowiedzi na nasze pytania - powiedział senator. – Dopiero wtedy podejmiemy ostateczną decyzję - dodał.

Przyznał, że od początku obecnej kadencji blisko współpracuje z senator Staroń, ale w tym przypadku kluczowa będzie jej wizja funkcjonowania RPO. – Nie mam żadnej wątpliwości, że tylko osoba, która będzie potrafiła, często także w zderzeniu z administracją rządową, walczyć o obywatela, powinna wykonywać obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich - zaznaczył Kwiatkowski.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
07-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych