zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Senatorowie PiS: Protestujemy przeciwko kneblowaniu ust senatorom

11:51, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas rozpatrywania w piątek noweli ustaw sądowych nie dopuścił do głosu dwóch senatorów PiS; chcielibyśmy zaprotestować przeciwko kneblowaniu ust senatorom Rzeczypospolitej – podkreślili w piątek senatorowie PiS.


Podziel się:   Więcej

Jak mówili na piątkowej konferencji prasowej w Senacie, chodzi o niedopuszczenie do zadania pytań przez senatorów PiS – Rafała Ambrozika i Jerzego Czerwińskiego.

– Chcieliśmy bardzo mocno zaprotestować przeciwko kneblowaniu ust senatorom RP. W dniu wczorajszym dostaliśmy obietnicę, że będziemy dzisiaj mogli dalej dyskutować i zadawać pytania Rzecznikowi Praw Obywatelskich, niestety pan marszałek Grodzki, manipulując obradami, nam to uniemożliwił – podkreślił senator Ambrozik.

Dodał, że marszałek Grodzki wielokrotnie powtarzał, jak ważna jest dyskusja nad nowelą ustaw sądowych. – Niestety, jak widać, te standardy, na które pan marszałek tak bardzo się powołuje, są obecnie w Senacie RP łamane – podkreślił.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że senatorowie PiS wystąpią pisemnie z pytaniem do marszałka Grodzkiego w tej sprawie, bo – jak mówił – „nie mogą być łamane standardy, które były zawsze w Senacie przestrzegane”.


Ziobro w Senacie: Nowa ustawa ma zapobiec anarchizacji sądownictwa
Apel o przestrzeganie praw senatorów

Karczewski podczas konferencji zwrócił też uwagę na miejsce jej zorganizowania. Zaprezentował krótki filmik, na którym marszałek Grodzki mówił, że konferencje prasowe będą organizowane przed gabinetem marszałka Senatu.

– Jak widać nie organizujemy tam konferencji, to była jedynie zapowiedź – podkreślił. – Pan marszałek Grodzki nie pozwolił nam organizować konferencji prasowych w godnym, bardzo eleganckim miejscu na tle biało-czerwonych flag i flag unijnych i również na tle herbu Senatu i na tle napisu Senat Rzeczpospolitej Polskiej – dodał wicemarszałek Senatu.

Karczewski zaapelował do marszałka Grodzkiego o dotrzymywanie słowa i przestrzeganie praw senatorów.

Na konferencji prasowej senatorów PiS został poruszony też temat wyboru dwóch senatorów do składu KRS. W środę izba wyższa nie zgodziła się na przełożenie wyboru na następne posiedzenie, o co wnioskował Leszek Czarnobaj (KO), argumentując, że powinny być wcześniej wyjaśnione wątpliwości prawne wokół Rady. Przeciw wnioskowi opowiedział się senator Marek Pęk. Za przełożeniem wyboru było 49 senatorów, 49 było przeciw.

Senator Pęk podkreślił, że klub senatorów PiS stoi na stanowisku, iż wybór senatorów do składu KRS jest konieczny. – To jest nie tylko uprawnienie, ale również konstytucyjny obowiązek Senatu, żeby dwóch swoich członków do tego konstytucyjnego ciała powołać. Dlatego będziemy dzisiaj prezentować naszego kandydata do KRS, pana senatora Rafała Ambrozika. I mam nadzieję, że senatorowie mający większość również do tego wyboru przystąpią – podkreślił senator PiS. – Liczymy na to, że ten wybór dzisiaj się dokona – dodał.

Kandydatami Senatu do KRS są senatorowie Rafał Ambrozik (PiS), Krzysztof Kwiatkowski (niez.) i Bogdan Zdrojewski (KO). Izba spośród nich wybierze dwóch członków KRS.

KRS jest organem kolegialnym. Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez Prezydenta RP, Minister Sprawiedliwości, 15 sędziów wybranych przez Sejm oraz czterech posłów i dwóch senatorów.

W listopadzie zeszłego roku Sejm wybrał do KRS posłów PiS: Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych