zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Senatorowie podjęli uchwałę ws. ustaleń Senackiego Zespołu ds. Spółki GETBACK S.A.

21:40, 30.06.2022;   autor: akune;   źródło: senat.gov.pl, Twitter

Senatorowie podjęli w czwartek uchwałę w sprawie ustaleń poczynionych przez Senacki Zespół do spraw Spółki GETBACK S.A. Przypominają w niej, że w wyniku upadłości GETBACK S.A. pokrzywdzonych zostało ponad 9 tys. osób, które łącznie poniosły straty szacowane na 2,5 mld zł.


Podziel się:   Więcej

W ocenie senatorów tak wielka afera finansowa – jedna z największych na przestrzeni ostatnich 20 lat – powinna stać się przedmiotem dogłębnego badania celem ustalenia, dlaczego przez kilka lat mogła funkcjonować, przez nikogo nie niepokojona, klasyczna piramida finansowa.

„Prokuratura ściga wprawdzie osoby bezpośrednio zamieszane w działalność Spółki, jednak kwestia, czy ktoś, a jeśli tak, to kto, nie dopełnił obowiązków wynikających z nadzoru lub ewentualnie roztaczał parasol ochronny nad GETBACK S.A., nie jest przedmiotem dociekań ani organów ścigania, ani Ministerstwa Finansów i pozostaje niewyjaśniona” – stwierdzają senatorowie.

Przypominają jednocześnie, że w tej sytuacji, reagując także na apele osób poszkodowanych przez spółkę, temat ten podjął specjalny Senacki Zespół do spraw Spółki GETBACK S.A., który na podstawie ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, wyjaśnień składanych przez przedstawicieli właściwych ministerstw i instytucji rynku finansowego oraz informacji pozyskanych od osób poszkodowanych ustalił, że: nadzór Komisji Nadzoru Finansowego w omawianej sprawie był zdecydowanie niedostateczny; Ministerstwo Finansów zwlekało z wdrożeniem dyrektywy MiFID II, co opóźniło wejście w życie przepisów podnoszących zakres ochrony uczestników rynku finansowego; państwo (rząd i instytucje rządowe) nie zapewniło pomocy instytucjonalnej poszkodowanym w dochodzeniu swoich praw po ujawnieniu afery; wielokrotnie działania państwa w istotny sposób utrudniały poszkodowanym dochodzenie późniejszych roszczeń odszkodowawczych.


Senat zajął się uchwałą w sprawie spółki GETBACK S.A.
Zdaniem senatorów w celu niedopuszczenia do ponownych nadużyć na szkodę tysięcy obywateli, dokonywanych przez oszukańcze podmioty rynku finansowego, konieczne jest wprowadzenie licznych zmian legislacyjnych, których główne obszary i kierunki wskazał Senacki Zespół do spraw Spółki GETBACK S.A.

W uchwale Senat zwraca się do prezesa Rady Ministrów o ustalenie, kto jest personalnie odpowiedzialny za wymienione wyżej zaniechania lub działania na szkodę obywateli, a także o pilne opracowanie niezbędnych zmian legislacyjnych we wskazanym zakresie.

Senatorowie uważają również, że tak rozległa afera finansowa powinna zostać wyjaśniona przez komisję śledczą, o powołanie której zwracają się do Sejmu.


Komisja finansów powołała podkomisję ds. afery GetBack

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych