zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Seria kradzieży w biurach europosłów. Trwa wewnętrzne dochodzenie

06:37, 06.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Władze Parlamentu Europejskie zajmą się serią kradzieży w biurach europosłów w Brukseli. Jak informuję służby prasowe, trwa wewnętrzne dochodzenie. Portal Politico informował wcześniej, że okradzionych zostało co najmniej 50 europosłów, służby PE mówią o „kilku przypadkach”.


Podziel się:   Więcej

W trakcie pandemii koronawirusa budynek PE w Brukseli był otwarty dla europosłów, jednak większość z nich w szczytowym okresie zakażeń pracowała w domach w swoich krajach. Brali udział w komisjach przez internet, a w czasie sesji plenarnej większość oddawała głosy mailowo. W budynku pracowała ochrona, służby techniczne i sprzątające, był on też dostępny dla dziennikarzy.

Politico podało, że w ciągu ostatnich miesięcy okradziono biura co najmniej 50 europosłów. Zrabowane zostały komputery, tablety i inne przedmioty.

Portal wskazuje, że fala włamań miała miejsce głównie wtedy, gdy budynek był praktycznie pusty, a złodzieje przeszukiwali biura i włamywali się do szaf posłów do PE, by zabrać cenne rzeczy. Niemiecki europoseł Nico Semsrott, któremu ukradziono dwa laptopy, wyraził rozczarowanie brakiem reakcji ze strony służb bezpieczeństwa Parlamentu Europejskiego.

– To ogromny skandal i nie wiem, dlaczego wszyscy nabierają wody w usta – powiedział europoseł w rozmowie z Politico.


Seria kradzieży w Parlamencie Europejskim podczas epidemii koronawirusa
„Służby bezpieczeństwa są w pełni informowane o tej sprawie”

Zgodnie z niedawno przyjętym sprawozdaniem PE, w służbach ochrony pracuje obecnie 756 osób. Budżet na ochronę i nadzór wyniósł w 2020 roku ponad 23 mln euro.

Służby prasowe PE poinformowały, że informacje o kradzieżach władze europarlamentu otrzymały jak dotąd od „kilku europosłów”.

Z kolei zastępczyni rzecznika prasowego PE Delphine Colard przekazała PAP, że liczba zgłoszonych kradzieży „mogła nieznacznie wzrosnąć” na początku kwarantanny związanej z koronawirusem, a złodzieje mogli skorzystać z tego, że europosłowie pozostawili otwarte biura, a w nich sprzęt.

Służby bezpieczeństwa są w pełni informowane o tej sprawie, a dochodzenia trwa w oparciu o wszystkie dostępne dane –zapewniła Colard. – Nawiązano kontakty z europosłami, którzy zgłosili incydenty, by zapewnić szybkie wdrożenie dodatkowych środków bezpieczeństwa – podkreśliła.
Zastępczyni rzecznika dodała, że „administracja PE robi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla służb instytucji i jej członków, jednocześnie umożliwiając Parlamentowi Europejskiemu utrzymanie charakteryzującej go otwartości i transparentności”.

Pytana, czy władze PE zamierzają zgłosić sprawę belgijskiej policji, odpowiedziała, że mogą „pomóc europosłom, jeśli zażądają zgłoszenia incydentu”. Choć PE, jak oświadczyła Colard, nie informuje o liczbie zgłaszanych kradzieży, to z nieoficjalnych informacji wynika, że kradzieże są stałym problemem w PE.


PE chce wznowić wyjazdowe posiedzenia do Strasburga we wrześniu
„Przez PE przewijają się setki pracowników służb z zewnętrznych firm”

Jeden z pracowników powiedział PAP, że kradzieże zdarzają się zarówno w Strasburgu jak i w Brukseli, ale dotychczas nie na taką skalę, o jakiej informuje Politico. – Służby bezpieczeństwa w PE nie mają dobrej opinii wśród pracowników – wskazał.

Inny pragnący zachować anonimowość pracownik jednej z grup politycznych podkreśla, że w biurach – od kiedy pamięta – nie można zostawiać cennych rzeczy z uwagi na kradzieże.

– Giną nawet kosmetyki i słodycze. W poprzedniej kadencji cały czas rzeczy ginęły z biur posłów i pracowników, w tym pieniądze i laptopy. Przez PE przewijają się setki pracowników służb z zewnętrznych firm. Część z nich ma uniwersalne klucze, którymi otwierają większość biur. Kontrolowani są tylko, gdy wchodzą do PE, gdy wychodzą nikt ich nie sprawdza – powiedział.


Zakaz spotkań i wydarzeń w PE w Brukseli. Ograniczone wejścia do budynku

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
04-08-2020
  • Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych