zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Skuteczne wybory w Polsce w czasach niepokoju na świecie”

09:07, 07.08.2020;   autor: kf;   źródło: PAP

– Pokazaliśmy, że nawet w czasach, gdy na świecie jest tyle niepewności, niepokoju, w Polsce wszystko przebiegło w sposób harmonijny, skuteczny i bardzo godny, a także dający Polakom pewność, że ich głos decyduje – ocenił proces wyboru prezydenta szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister był też pytany m.in. o medialne doniesienia na temat objęcia przez niego stanowiska szefa MSZ. – Jestem gotów pracować w Kancelarii Prezydenta w ramach wypracowanego w ostatnich latach dobrego modelu zarządzania polityką zagraniczną – odparł.


Podziel się:   Więcej

– Zaprzysiężenie prezydenta na drugą kadencję, to przede wszystkim święto demokracji i święto polskiego państwa, dlatego, że w tych trudnych czasach pandemii, gdzie wiele rzeczy na świecie jest odwoływanych, przekładanych, nie dochodzi do skutku, Polska i Polscy potrafili zorganizować wybory prezydenckie, w których była rekordowa frekwencja i duże zaangażowanie społeczne. Zrobiliśmy to bezpiecznie i w pełni demokratycznie – powiedział w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta RP.

Zero niepewności w zw. z sytuacją polityczną

Szczerski podkreślił, że w czwartek „w normalnym trybie i bez jakichkolwiek zakłóceń doszło do rozpoczęcia kolejnej kadencji prezydenta”. W jego opinii fakt, że na stanowisku prezydenta mamy kontynuację i przed nami trzy lata bez żadnych zaplanowanych wyborów oznacza, że przyszłość polityczna w Polsce rysuje się stabilnie. – Możemy dziś mówić w Polsce o niskim poziomie niepewności politycznej. Kwestie ekonomiczne czy zdrowotne, to wyzwania stojące przed nami, ale jeśli chodzi o sytuację polityczną, to poziom niepewności wynosi dzisiaj w Polsce zero – ocenił.

Szef gabinetu prezydenta RP zaznaczył, że w czasie czwartkowych uroczystości związanych z zaprzysiężeniem, prezydent Duda jasno nakreślił linię programową na najbliższe lata, wskazując pięć obszarów: rodzina, praca, bezpieczeństwo, inwestycje oraz godność. – To będzie pięć lat aktywnej prezydentury, jeśli chodzi o rozwój Polski; rozwój, który nie zrywa z tradycją, z ładem społecznym. Jednocześnie z dużym naciskiem na bezpieczeństwo, które w dużej mierze wynika z wewnętrznej siły państwa, ale też z faktu, że Polska jest mocno osadzona w sojuszach i na arenie międzynarodowej – podkreślił Szczerski.

Jaka będzie druga kadencja?

Pytany, co będzie odróżniało drugą kadencję prezydenta Dudy od ostatnich pięciu lat sprawowania przez niego tego urzędu, powiedział, że „będzie inna, bo inny jest świat wokół i Polska jest inna, a do tego doszedł bagaż doświadczeń prezydenta z pierwszej kadencji". – Ale jednocześnie będzie taka sama w tym sensie, że prezydent nikogo nie udawał a Polacy zweryfikowali tę pierwszą kadencję pozytywnie w czasie wyborów – ocenił prezydencki minister.

– Pierwsza kadencja jest dla prezydenta – jak sam mówił – źródłem refleksji. Oczywistym jest, że druga kadencja będzie inna, ale jednocześnie to, co ją będzie łączyło z pierwszą, to wiarygodność – powiedział Szczerski. Jak zaznaczył, prezydent sam podkreślał, że nie ubiegał się o drugą kadencję udając kogoś innego.
Zmiany w kancelarii

Krzysztof Szczerski został też zapytany o to, jak będzie wyglądała nowa Kancelaria Prezydenta i czy należy oczekiwać w niej dużych zmian. – Zmiana in gremio, całościowa, wiąże się wyłącznie z sytuacją, kiedy ktoś przegrywa wybory i musi odejść. Pan prezydent wygrał te wybory. Jeśli będzie dokonywał zmian w Kancelarii Prezydenta, to będą to zmiany indywidualne, wynikające z jego koncepcji oraz z planów poszczególnych ministrów, ale na pewno nie należy spodziewać się całościowej wymiany kierownictwa Kancelarii – odpowiedział.

Minister potwierdził, że „na pewno będą zmiany indywidualne, ale one będą następowały z czasem". – Prezydent został wybrany niecały miesiąc temu. Między wyborami a rozpoczęciem drugiej kadencji była ogromna ilość pracy bieżącej. Nie było tego czasu, który daje fakt bycia prezydentem elektem. To powoduje, że zmiany dotyczące Kancelarii będą rozłożone w czasie – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Zmiana na stanowisku szefa dyplomacji?

Z kolei w Programie Pierwszym Polskiego Radia Krzysztof Szczerski był pytany o swoją przyszłość polityczną, o której od kilku dni spekulują media. Na uwagę, że w czwartek prezydent Andrzej Duda nie udzielił w tej sprawie jednoznacznej odpowiedzi, a prezydencki minister Andrzej Dera mówił wcześniej o nim, jak o możliwym kandydacie na ministra spraw zagranicznych, Szczerski przyznał, że jest po rozmowach na ten temat z prezydentem, premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

– Ta rozmowa dotyczyła nie tyle mnie, jako osoby, bo wbrew temu, co się mówi w mediach, nie jestem skupiony na sobie, tylko na pewnym modelu pracy politycznej w Polsce – zaznaczył. Szczerski przekonywał, że w ostatnich pięciu latach został wypracowany „skuteczny i dobry model zarządzania polityką zagraniczną w Polsce, pomiędzy dwoma silnymi ośrodkami”. – Jestem gotów pracować w Kancelarii Prezydenta w ramach wypracowanego w ostatnich latach dobrego modelu zarządzania polityką zagraniczną – zadeklarował.

– Z jednej strony pan premier wziął na siebie odpowiedzialność za całość polityki europejskiej, pan prezydent wziął na siebie odpowiedzialność za sprawy bezpieczeństwa międzynarodowego, ONZ, NATO i sprawy globalne, Trójmorze. W związku z powyższym, są dwa silne ośrodki, które ze sobą współdziałają zgodnie z konstytucją. I MSZ jest wykonawcą tej polityki, i z nami też współpracuje, z tymi dwoma ośrodkami decyzyjnymi. W moim przekonaniu taki system warto zachować. To jest bardzo dobry system, który sprawdził się w ostatnich latach. Więc jeśli mówimy o rozwiązaniach systemowych, uważam, że to, co wypracowaliśmy przez ostatnie pięć lat warto utrzymać – podkreślił.