zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Skuteczniejsze przeciwdziałanie lichwie. Rząd zajmie się projektem zmian

08:12, 18.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat za żądanie dodatkowo dwukrotnie wyższych niż maksymalne kosztów wynikających z umowy pożyczki, zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, którą zajmie się we wtorek rząd.


Podziel się:   Więcej

Projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej przewiduje karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto „w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna“.

Limitem 45 proc. w skali roku mają być objęte umowy zakupów ratalnych, a także tzw. chwilówek.

Limity będą jeszcze niższe w przypadku krótszych terminów – w przypadku półrocznych rat, dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc., zaś przy tzw. chwilówce na okres miesiąca limit ten ma wynieść tylko 22 proc.

Limit dodatkowych opłat ma zostać wprowadzony także w sytuacjach pożyczek udzielanych na podstawie umowy cywilno-prawnej. Ma on wtedy wynosić 25 proc.

„W celu wzmocnienia ochrony osób korzystających z usług podmiotów udzielających świadczeń pieniężnych (...) zostaje wprowadzony przepis o nadzorze nad instytucjami pożyczkowymi oraz pośrednikami kredytowymi sprawowanym zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Stosownie do przewidzianych w projekcie rozwiązań, nadzór ten będzie realizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego” – głosi uzasadnienie projektu.

Kalkulator lichwy

W ramach planowanych zmian powstać ma także tzw. kalkulator lichwy. „Każdy będzie mógł na swój telefon ściągnąć bezpłatną aplikację i sprawdzić jaką bierze pożyczkę, od kogo, na ile i za ile. Czy ma do czynienia z lichwiarzem, czy też nie. Będzie to dostępne również na stronie MS” – zapowiadano.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych