zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu”

14:15, 06.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela odbyła się msza święta w intencji ojczyzny oraz nowo zaprzysiężonego prezydenta RP Andrzeja Dudy. Liturgii z udziałem najwyższych władz państwowych przewodniczy abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


Podziel się:   Więcej

Przed mszą św. prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie.

Liturgię w intencji ojczyzny oraz nowo zaprzysiężonego prezydenta RP Andrzeja Dudy, koncelebrowali min. Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W Eucharystii uczestniczył nowo zaprzysiężony prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Wśród uczestników mszy są też m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek sejmu Elżbieta Witek, ministrowie oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio reprezentuje wicedziekan korpusu dyplomatycznego w Polsce Hasan Aziz Hasanov.

Nawiązując w homilii do nauczania Prymasa Tysiąclecia, abp Gądecki zwrócił uwagę na służebny charakter władzy, która jak podkreślił – „zobowiązuje do dbania o jedność narodu, której nam zawsze potrzeba”.

– Według kard. Wyszyńskiego podstawowym motywem jedności jest wiara w Boga. To wiara w Boga zjednoczyła nas u zarania naszej państwowości i jednoczy przez wieki - katolików, prawosławnych, protestantów i Żydów - powiedział przewodniczący KEP.

Abp Gądecki podkreślił, że służebny charakter władzy zobowiązuje do przestrzegania zasad moralności w sprawowaniu rządów.

– Według Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce - powiedział przewodniczący KEP. Zaznaczył, że „nowoczesny styl sprawowania władzy, winien być oparty nie na przemocy, sile i strachu, lecz na dialogu i odwoływaniu się do sumienia”.

Po mszy św. prezydent Andrzej Duda oddał hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP. W krypcie archikatedry złożył kwiaty na grobie prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego oraz przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Lecha Kaczyńskiego.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych