zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Służycie na obcej, ale bratniej ziemi”. Prezydent powitał wojska NATO

17:38, 13.04.2017;   autor: msies;   źródło: PAP

– Bardzo się cieszę, że mogę tu z państwem być w tym historycznym momencie. Mianowicie stoimy tu przed Wielonarodową Batalionową Grupą Bojową NATO na polskiej ziemi. Na ten moment czekały pokolenia Polaków od zakończenia II wojny światowej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego powitania Grupy Bojowej w Orzyszu.


Podziel się:   Więcej

– Oto stoimy wszyscy przed batalionową grupą bojową Sojuszu Północnoatlantyckiego na polskiej ziemi. Nie przesadzę, jeżeli powiem, że na ten moment czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej, które marzyły o tym, żebyśmy politycznie stali się na powrót członkami sprawiedliwego, solidarnego, demokratycznego i prawdziwie wolnego Zachodu – podkreślił prezydent.

Batalion NATO w Polsce tworzą żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii, w przyszłości dołączą do nich także Chorwaci.

– Dzisiaj wspólnie stojący tutaj w Orzyszu żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii, żołnierze polscy, a wkrótce żołnierze chorwaccy symbolizują to, że wolność po latach oczekiwania nadeszła i ta wolność jest mocna – powiedział prezydent.
 
 
 
...
 
„Służycie na obcej, ale bratniej ziemi”

– Z całego serca dziękuję wam żołnierze, waszym najbliższym, którzy z wyrozumiałością przyjmują to, że służycie tutaj w moim kraju, na obcej ziemi, ale zapewniam was, że bratniej – powiedział prezydent.

– Witam was z całego serca. Jestem przekonany, że służba tutaj na terenie Polski, na terenie mojego kraju będzie dla was ciekawym doświadczeniem. Jestem przekonany, że zdobędziecie nowe umiejętności, a wierzę w to głęboko, że i nowe przyjaźnie. Życzę Wam, żeby nie opuszczało was niezwykle ważne, powiedziałbym podstawowe, tzw. żołnierskie szczęście – dodał.

Duda wyraził zadowolenie, że postanowienia szczytu w Newport, a przede wszystkim w Warszawie „stają się faktem”. – Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem dumny z tego, że polscy żołnierze uczestniczą tutaj w grupie bojowej, batalionowej, na której czele stoją wojska amerykańskie. Jestem dumny z tego, że uczestniczą w grupie batalionowej, która formowana jest na Łotwie. Cieszę się ogromnie i jestem dumny z tego, że biorą udział w grupie batalionowej, która jest tworzona w ramach Tailored Forward Presence w Rumunii – mówił.
Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO

Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, która stacjonuje w Orzyszu od końca marca, ma wzmacniać wschodnią flankę NATO. Oprócz Amerykanów, Brytyjczyków i Rumunów, w jej skład wchodzą także żołnierze z Chorwacji.

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, które w zależności od formuły liczą od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Każdy oddział, który trafia na wschodnią flankę w ramach ciągłej rotacyjnej obecności jest wielonarodowy, tzw. państwo ramowe wystawia większość sił i dowodzi całą grupą, złożoną także z żołnierzy innych krajów.

W batalionie stacjonującym w Polsce rolę państwa ramowego pełnią USA - ok. 800 żołnierzy z ok. 70 kołowymi wozami opancerzonymi Stryker z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck.

Prezydent odznaczy Naczelnego Dowódcę Sił Sojuszniczych w Europie

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych