zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Smoliński: We wrześniu podkomisja powinna zakończyć pracę nad sądami pokoju

19:52, 08.08.2022;   autor: msies;   źródło: IAR

Przewodniczący sejmowej podkomisji do sprawy sądów pokoju, Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości, powiedział Polskiemu Radiu, że we wrześniu powinna ona zakończyć rozpatrywanie projektu, wprowadzającego sądy pokoju do porządku prawnego. Jest on już po pierwszym czytaniu w Sejmie.


Podziel się:   Więcej

Obecnie nad przepisami przygotowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę pracuje podkomisja. Kazimierz Smoliński zapowiadział, że w celu przyspieszenia procesu legislacyjnego zwoła jej posiedzenie przed najbliższym posiedzeniem Sejmu. Jest ono zaplanowane na 14 –16 września. Do tej pory odbyło się tylko jedno posiedzenie podkomisji. Kazimierz Smoliński tłumaczył, że prace zostały przerwane w celu uzupełnienia zgłoszonych poprawek legislacyjnych. Poseł PiS wyjaśnił, że zostały one już uzgodnione, dlatego podkomisja może kontynuować prace.

Prezydencki projekt przewiduje, że sądy pokoju będą zajmować się najprostszymi sprawami, przede wszystkim wykroczeniowymi, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tysięcy złotych. Do sądów pokoju mają też trafiać mniej skomplikowane sprawy cywilne, jak na przykład o alimenty czy o naruszenie posiadania.

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sądów pokoju prowadził od wiosny ubiegłego roku zespół pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. Powstał on w wyniku rozmów między prezydentem Andrzejem Dudą a Pawłem Kukizem. Wprowadzenie sądów pokoju do polskiego porządku prawnego jest jedną z głównych propozycji programowych Kukiz'15.