zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Soboń: Projekt umowy z górnikami analizowany „punkt po punkcie”

19:51, 25.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Są kwestie, w których się zgadzamy, ale są też takie kwestie, które wymagają uzgodnień - ocenił wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń po trwających w poniedziałek blisko siedem godzin rozmowach ze związkowcami na temat umowy społecznej, która ma określić szczegóły transformacji górnictwa.


Podziel się:   Więcej

Strony mają kontynuować rozmowy w formule roboczych spotkań, poświęconych poszczególnym częściom projektu przyszłej umowy społecznej. W spotkaniach mają brać udział przedstawiciele różnych resortów, odpowiedzialni w rządzie za dane obszary tematyczne.

– To są uzgodnienia w co najmniej kilku obszarach, jeśli chodzi o polski rząd: to kwestie pracownicze, społeczne, rozwojowe, związane z wykorzystaniem funduszy europejskich, wreszcie kwestie związane z klimatem, polityką energetyczną państwa oraz kwestie związane z pomocą publiczną i jej wykorzystaniem do wsparcia procesu wygaszania produkcji poprzez subwencje - wyliczał wiceminister Soboń.

Podstawą dalszych negocjacji będzie - jak jeszcze przed rozpoczęciem poniedziałkowego spotkania zadeklarował wiceminister - projekt umowy przygotowany przez związki zawodowe. W poniedziałek był on analizowany przez strony - jak relacjonował wiceszef MAP – „punkt po punkcie”.

– Przeanalizowaliśmy tę propozycję punkt po punkcie, szczegółowo wyjaśniając, jak rozumiemy te propozycje i jak nad nimi pracować, aby one były wspólne. Są kwestie, w których się zgadzamy, ale są też takie kwestie, które wymagają uzgodnień - podkreślił Artur Soboń.

Dalsze szczegóły mają być dyskutowane podczas roboczych spotkań, poświęconych konkretnym obszarom umowy.

„Nie będzie tutaj krainy starych ludzi i światła zgaszonego o dwudziestej”


– W trakcie prac zespołów (...) opracujemy takie szczegóły, które pozwolą nam - w naszej ocenie - (...) z twarzą zakończyć cały proces likwidacji polskiego sektora górniczego i myślę, że z podniesionym czołem wyjść do mieszkańców Śląska - że (...) nie będzie tutaj krainy starych ludzi i światła zgaszonego o dwudziestej - skomentował po rozmowach szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz.

Związkowiec podkreślił, że stronie społecznej zależy m.in. na gwarancji inwestycji w czyste technologie węglowe, które zapewnią rynek dla określonej ilości węgla. W poniedziałek - jak poinformował Kolorz - związki oficjalnie przekazały też stronie rządowej postulat, by nowy blok energetyczny w Elektrowni Ostrołęka był - jak pierwotnie planowano - zasilany węglem, zamiast - jak przewiduje obecna koncepcja - gazem.

Terminów kolejnych, roboczych spotkań dotyczących umowy społecznej dla górnictwa, na razie nie wyznaczono.

Dalsze rozmowy o umowie społecznej dla górnictwa