zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Socha: Wzmocnimy rolę pełnomocników wojewodów ds. rodziny

09:18, 25.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wzmocnimy rolę pełnomocników wojewodów do spraw rodziny. Chcemy, aby inicjowali i koordynowali lokalne działania we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi – powiedziała wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli MRPiPS z pełnomocnikami wojewodów do spraw rodziny. Wiceminister Barbara Socha zapowiedziała większe zaangażowanie pełnomocników we współpracę z samorządami i organizacjami pozarządowymi podejmującymi inicjatywy na rzecz rodziny.

– Myślę, że do tej pory potencjał pracy pełnomocników nie został do końca wykorzystany. Mam nadzieję, że jeśli połączymy siły i zaplanujemy wspólne działania, uda nam się osiągnąć o wiele lepsze efekty – powiedziała.

Wiceszefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że w ustawie o samorządzie gminnym, słowo rodzina pojawia się jedynie w dwóch z dwudziestu punktów określających zadania własne gminy - w punkcie dotyczącym wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz w kontekście polityki prorodzinnej.


Premier: Polska będzie silna na fundamencie rodziny
– Tymczasem kiedy mówimy o kształtowaniu ładu przestrzennego, edukacji, kulturze, transporcie - to wszystko również odpowiada na potrzeby lokalnych mieszkańców, którzy przecież żyją w rodzinach. Dlatego będziemy zachęcać do zmiany myślenia o polityce lokalnej i do współpracy w inicjatywach na rzecz rodzin. Naszym zdaniem to właśnie pełnomocnicy wojewódzcy mogą być lokalnymi inspiratorami i koordynatorami takich działań – powiedziała Socha.

Dodała, że obecnie w gminach pracownicy różnych wydziałów – nie wiedząc wzajemnie o swoich działaniach – zajmują się często wspieraniem tej samej rodziny w różnych obszarach. –Przez to urzędnicy są bardziej obciążeni pracą – oceniła.

– Chcemy odejść od modelu, że urząd gminy składa się z wydziałów, które zajmują się różnymi dziedzinami. Chcemy przejść do takiego modelu, gdzie rodzina jest takim centrum, a różne obszary są tak prowadzone i konstruowane, żeby tej rodzinie służyć. Na pewno, gdy będziemy realizować te zmiany, pojawią się pomysły, które będą wymagały zmian systemowych i legislacyjnych. Chcemy jednak, żeby na początku to się działo oddolnie w tych ramach prawnych, które mamy obecnie – powiedziała.


Premier: Państwo, które dba o przyszłość, rodzinę stawia na pierwszym miejscu
Przypomniała, że organizacje pozarządowe mogą korzystać np. ze środków organizowanego w tym roku po raz pierwszy konkursu „Po pierwsze rodzina”.

– Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wnioski złożyło 216 fundacji i stowarzyszeń. Ponieważ odzew był tak duży, zdecydowaliśmy się zrobić w tym roku jeszcze drugą turę. Nabór wniosków skończył się w ubiegłym tygodniu i na początku października ogłosimy wyniki – powiedziała wiceminister.


Premier: Pomoc dzieciom to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
04-12-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych