zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Soloch: Na chwilę obecną nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie

17:22, 24.01.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Ustalenia, które zapadły podczas niedawnej rozmowy prezydentów RP i Ukrainy omówiono podczas narady prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu – poinformował szef BBN Paweł Soloch. Poruszono też kwestię działań, które należy podjąć i propozycji, które będą przedstawiane na forum sojuszniczym – dodał.


Podziel się:   Więcej

Narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu na temat sytuacji wokół Ukrainy odbyła się w poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Była poświęcona obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, wsparciu Ukrainy oraz współpracy sojuszniczej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MSZ, MON, MSWiA, sił zbrojnych i służb specjalnych. Ze strony kancelarii prezydenta w naradzie, oprócz szefa BBN, uczestniczył szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Soloch powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że – jako, że odbyło się ono bezpośrednio po rozmowach Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – to właśnie ustalenia, które zapadły pomiędzy oboma prezydentami były dyskutowane z przedstawicielami rządu. Prezydent Ukrainy złożył wizytę w Polsce w dniach 20–21 stycznia.

Szef BBN podkreślił, że rozmawiano także o działaniach, które należy podjąć, o komunikacji i propozycjach, które będą przedstawiane na forum sojuszniczym "w ciągu najbliższych dni jeśli nie godzin w kontaktach czy to naszych ministrów, czy również prezydenta z naszymi sojusznikami". – To nastąpi w ciągu najbliższych dni, jeśli nie godzin – zaznaczył.

Soloch pytany, czy była omawiana kwestia pomocy militarnej, potwierdził. Zaznaczył, że nie może podzielić się szczegółami w tej sprawie. – Ale gros czasu poświęcono kwestii współdziałania, koordynacji tych działań również z naszymi sojusznikami – powiedział szef BBN. – W najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów również na najwyższym szczeblu – zapowiedział.


Prezydenci Polski i Ukrainy: Sankcje na Rosję powinny być utrzymane
 
 
 
...
 
– To, co jest najistotniejsze w obecnej sytuacji, to jest koordynacja sojusznicza, z partnerami z UE, zdecydowana akcja międzynarodowa, pominąwszy nasze działania w takim wymiarze bilateralnym polsko–ukraińskim – oświadczył Soloch.

Pytany o możliwe pozamilitarne sposoby wsparcia Ukrainy, Soloch poinformował, że omawiano – jeśli będzie taka potrzeba – kwestię pomocy humanitarnej i działań na forum międzynarodowym w zakresie koordynacji polityki energetycznej.


Historia, gospodarka i bezpieczeństwo. Drugi dzień wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie


– Liczy się przede wszystkim pomoc wojskowa, pomoc humanitarna. Na tym etapie przede wszystkim bardzo również istotne są działania w wymiarze politycznym, budowanie jednolitego przekazu również ze strony państw zachodnich, takiego, który miałyby wymiar odstraszający dla Rosji – przekazał Soloch.
Na chwilę obecną nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie. Ukraińcy zresztą o to nie proszą i takie jest także stanowisko całego Sojuszu – przekazał w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

– Przypominam, że działamy w wymiarze sojuszniczym, staramy się wszelkie nasze działania uzgadniać z naszymi sojusznikami. Tak się dzieje od samego początku konfliktu i zakładam, że tak będzie, aż do mam nadzieję deeskalacji – powiedział dziennikarzom Soloch po poniedziałkowej nardzie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu w BBN na temat sytuacji wokół Ukrainy.

Szef BBN zaznaczył, że zapewne takie spotkania „będą odbywały się bardzo często”. – Sytuacja wymaga i powoduje to, że te spotkania będą się odbywały być może parę razy w tygodniu – powiedział.

Pytany z kolei o ewentualne spotkanie prezydenta z przedstawicielami opozycji w sprawie sytuacji na Ukrainie, szef BBN odparł, że „w zależności od rozwoju sytuacji decyzja w tej sprawie może być podjęta przez pana prezydenta i to może być podjęta bardzo szybko”. – Na chwilę obecną nie ma takiej decyzji – zastrzegł.

Jak jednocześnie poinformował w sprawie sytuacji na Ukrainie regularnie odbywają się konsultacje polsko-amerykańskie. – W najbliższym czasie przewidywane są tego rodzaju konsultacje – zapewnił Soloch. Dodał, że prezydent Duda jest także „na stałych łączach„ i w bezpośrednim kontakcie z prezydentem Ukrainy.


Historia, gospodarka i bezpieczeństwo. Drugi dzień wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie
Brak udziału wicepremiera ds. bezpieczeństwa, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w poniedziałkowym spotkaniu Soloch wyjaśniał formułą spotkania, w którym nie brał udziału również szef rządu Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że „bywały spotkania, w których wicepremier brał udział, i zapewne będą w przyszłości”.

Pytany o możliwość spotkania z opozycją Soloch zapewnił że „decyzja w tej sprawie może być podjęta bardzo szybko przez prezydenta, na chwilę obecną nie ma takiej decyzji"”.

W ubiegłym tygodniu w Wiśle odbyły się dwudniowe konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy; głównym tematem była sytuacja wokół Ukrainy, przy której granicach Rosja zgromadziła znaczne siły wojska. Duda zadeklarował, że Ukraina może liczyć na wsparcie Polski, która odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy.

Jak poinformowano w poniedziałek wieczorem prezydent USA Joe Biden odbędzie telekonferencję z udziałem prezydentów Francji i Polski, szefami rządów Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz przewodniczącymi Komisji i Rady Europejskiej i z sekretarzem generalnym NATO - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Według Białego Domu konferencja wideo jest częścią „bliskich konsultacji i koordynacji z transatlantyckimi sojusznikami i partnerami w odpowiedzi na koncentrację wojsk Rosji przy granicach z Ukrainą”.


Soloch: Więzi transatlantyckie fundamentem bezpieczeństwa Europy i świata

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych