zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

09:05, 26.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

W Programie 1 Polskiego Radia Soloch był pytany o sprawę obecności w Polsce tych amerykańskich żołnierzy, którzy według zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa mieliby opuścić Niemcy.

Szef BBN powiedział, że sprawę tę prezydent Andrzej Duda podnosił w środę w rozmowie bezpośredniej z prezydentem Trumpem, a także na konferencji prasowej w Białym Domu, apelując o to, by liczba żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Europie nie zmniejszyła się.

– A nawet w związku z sytuacją, która istnieje, żeby ta liczba się zwiększała. W tym sensie Andrzej Duda był przedstawicielem europejskich sojuszników NATO wobec Stanów Zjednoczonych, zresztą po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO (Jensem Stoltenbergiem) przed wylotem, którą odbył w poniedziałek – dodał Soloch.


Prezydent: zainteresowani przyjęciem amerykańskich żołnierzy jest kilka krajów, w tym Polska


Duda: spotkanie z Trumpem jednoznacznym wskazaniem na jakość sojuszu polsko-amerykańskiego
Polska oraz sojusznicy europejscy – jak podkreślił szef BBN – są zainteresowani tym, by amerykańskie wojska w Europie pozostały.

– Jeżeli mają opuścić Niemcy, to chodzi o to, żeby byli relokowani na terenie Europy i Polska jest jednym z tych krajów, który jest gotowy tych żołnierzy przyjąć. A rozmowy obu prezydentów w Waszyngtonie tę kwestię ewentualnej relokacji w kontekście żołnierzy amerykańskich na teren Polski, w kontekście w ogóle zwiększenia liczby żołnierzy amerykańskich w Polsce, podejmowały – powiedział Soloch.

Zastrzegając, że nie może opowiedzieć o kulisach spotkania obu prezydentów szef BBN zaznaczył, że między Trumpem a Dudą była rozmowa o możliwościach zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy – jak powiedział – ponad tę liczbę, która została zadeklarowana w 2019 r.


Trump: wraz z prezydentem Dudą potwierdziliśmy wagę sojuszu pomiędzy naszymi krajami


Müller: potwierdzenie przez prezydenta sojuszu z Amerykanami to dobry sygnał dla świata
Pod koniec września ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która uszczegółowiła zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu 2019 r., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych. Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA

– Wtedy była mowa o 1000 plus, teraz jest mowa o większej liczbie – powiedział Soloch.


Prezydent Andrzej Duda: USA traktują sojusz z Polska bardzo poważnie


Dworczyk: W Europie powinno stacjonować jak najwięcej żołnierzy USA
– Jeśli chodzi o umowę wynikającą z deklaracji Duda-Trump z 2019 roku to te sprawy biegną i to są rozmowy między Pentagonem a MON-em, a teraz doszedł nowy element, mianowicie większej liczby (amerykańskich żołnierzy w Polsce – red.). O tym powiedział Donald Trump mówiąc na konferencji prasowej, że Polska jest jednym z priorytetowych krajów, co do których Stany Zjednoczone rozważają możliwość przeniesienia wojsk – powiedział Soloch.

Szef BBN stwierdził też, że obecnie relacje europejsko-amerykańskie nie są łatwe między innymi dlatego, że według Amerykanów Europejczycy są zobowiązani ponosić większe koszty związane z bezpieczeństwem. – To jest ta kość niezgody – dodał.


Prezydent: Relacje z USA zawsze były elementem absolutnego, ogólnopolitycznego kompromisu

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych