zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Soloch: Rozmawiamy z Ukrainą o dostawach broni

07:13, 24.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Ukraińcy nie oczekują dziś pojawienia się dodatkowych żołnierzy z innych krajów - mówi w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej” szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Soloch w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” zapewnił, że Polska od lat jest silnym adwokatem sprawy ukraińskiej.

- Pomagamy w wymiarze politycznym, bilateralnie, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej - powiedział Soloch.

Szef BBN podkreślił, że „kwestia wsparcia była przedmiotem dwudniowych konsultacji prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełeńskiego, które odbyły się przed weekendem w Wiśle”. - Popłynął z nich jednoznaczny sygnał o wsparciu euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. W razie rosyjskiej inwazji jesteśmy gotowi na inne działania pomocowe w ramach tzw. koalicji chętnych na forum NATO. Ukraińcy potrzebują uzbrojenia i rozmowy na ten temat również prowadzimy - powiedział.

Premier: W obliczu rosyjskiego zagrożenia kluczowa jest europejska jedność
Soloch pytany o to, ilu polskich żołnierzy jest teraz na Ukrainie, odparł: „To zależy od prowadzonych obecnie ćwiczeń. Współpraca wojskowa Polski i Ukrainy obejmuje przede wszystkim misje treningowe, gdzie współdziałamy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i z Kanadą. Ćwiczymy pod kątem budowania interoperacyjności ukraińskiej armii z siłami zbrojnymi państw sojuszniczych”.

Jak dodał, „Ukraińcy nie oczekują dziś pojawienia się dodatkowych żołnierzy z innych krajów”. - Na dzień dzisiejszy nie ma też tematu wsparcia Ukrainy przez Wojsko Polskie - powiedział szef BBN.

Szrot: Prezydent poważnie traktuje sytuację na granicy ukraińsko-rosyjskiej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
22-05-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych