zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Soloch: W spotkaniu B-9 wezmą udział Joe Biden oraz Jens Stoltenberg

07:46, 10.05.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

W poniedziałek po południu w spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie szef Departamentu Stanu Antony Blinken – poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Rumunii weźmie udział w debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.

W szczycie weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Szczyt B-9 będzie okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO, który ma się odbyć w czerwcu.

Soloch podczas porannego briefingu zwracał uwagę, że prezydent Duda jest współgospodarzem szczytu w Bukareszcie.

Jak dodał, wezmą w nim udział przedstawiciele dziewięciu państw flankowych NATO, a także zaproszeni goście.


Szef BBN: Prezydent USA weźmie udział w szczycie B-9
 
 
 
...
 
– Prezydent Andrzej Duda i pan prezydent (Rumunii) Klaus Iohannis wystosowali zaproszenie zarówno do sekretarza generalnego NATO jak i do prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obaj potwierdzili swój udział, więc dzisiaj po południu w spotkaniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie również szef Departamentu Stanu Antony Blinken – podkreślił Soloch.

Zaznaczył, że spotkania grupy B-9 poświęcone przede wszystkim kwestiom bezpieczeństwa są komplementarne do rozmów w ramach Trójmorza. – Oba te formaty – oprócz budowania pozycji państw wschodnich w ramach NATO i UE – służą również budowaniu więzi transatlantyckich – powiedział szef BBN.

Jak dodał, szczyt B-9 odbywa się przed szczytem NATO, który będzie miał miejsce w połowie czerwca, a także w czasie ćwiczeń wojskowych Defender-Europe 21.


Prezydent z wizytą w Rumunii. Weźmie udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki
Soloch zapowiedział, że w komunikacie po spotkaniu państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki odniosą się m.in. do kwestii bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i sytuacji na Ukrainie. – Kwestia ukraińska na pewno w jakiś sposób wybrzmi – zapewnił szef BBN.

Spotkanie państw B-9 ma mieć charakter hybrydowy - prezydenci Polski i Rumunii spotkają się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy wezmą udział w spotkaniu w formule online.

Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.


Prezydent weźmie udział w spotkaniu przywódców B-9 przed szczytem NATO

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych