zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Sport akademicki na poziomie Uniwersjady jest już sportem profesjonalnym”

19:14, 15.11.2017;   autor: msies;   źródło: PAP

– Sport akademicki wychował sportowców, którzy rozsławiają Polskę na świecie – mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z medalistami Uniwersjad, zimowej i letniej w 2017 r. Podkreślił, że ASZ daje wyjątkową możliwość spotkania się amatorów z profesjonalnymi sportowcami.


Podziel się:   Więcej

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą spotkali się z medalistami Zimowej Uniwersjady w Ałma–Acie 2017 i Letniej Uniwersjady Tajpei 2017. Prezydent wręczył medalistom imienne listy gratulacyjne. W spotkaniu uczestniczyła też minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Prezydent zaznaczył, że sam był członkiem Akademickiego Związku Sportowego. – To było do czasu, kiedy nie wszedłem do polityki i nie wyjechałem z Krakowa do Warszawy, do 2006 roku – mówił prezydent. Podkreślił, że w blisko 110-letniej historii AZS w Polsce niezwykły jest „czynnik integracyjny”.

– W AZS wspaniałe jest to, i to było dla mnie zawsze najbardziej poruszające, to najbardziej kochałem, kiedy miałem zaszczyt bycia członkiem sekcji narciarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, że mogłem tam jako zwykły uprawiający narciarstwo człowiek spotkać się z zawodnikami, którzy jeździli na światowym, na europejskim poziomie – mówił prezydent.

– To byli młodsi oczywiście koledzy, bo studenci uniwersytetu, ja byłem już wtedy od wielu lat pracownikiem naukowym, ale z nimi jeździłem, z nimi się ścigałem, do nich mogłem się przymierzyć, oczywiście bez szans, ale mogłem mieć przyjemność z uprawiania sportu razem, z obcowania z ludźmi, którzy sport uprawiają na poziomie profesjonalnym. I to było wspaniałe i dla mnie niezwykle mobilizujące – kontynuował.
Sport akademicki na poziomie Uniwersjady – sportem profesjonalnym

Andrzej Duda zaznaczył, że obecnie sport akademicki na poziomie Uniwersjady jest już sportem profesjonalnym. – To jest coś, co dla przeciętnego człowieka, nawet wysportowanego, jest czymś nieosiągalnym, co wymaga potężnego, naprawdę profesjonalnego, ciężkiego treningu. Wtedy rzeczywiście w międzynarodowej, największej akademickiej konkurencji, jaka jest możliwa, czyli uniwersjadowej, czy to letniej czy zimowej, można osiągać sukcesy – podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że z ASZ wywodzą się wybitni polscy sportowcy jak Justyna Kowalczyk, Halina Konopacka, Jacek Wszoła, Waldemar Baszanowski, Otylia Jędrzejczak. – Sport akademicki wychował sportowców, którzy rozsławiali i rozsławiają Polskę na świecie, a po drugie sport akademicki jest sportem, który przyciąga, miejscem, gdzie zwykły człowiek ma możliwość spotkania się z profesjonalistą, gdzie może się z nim uścisnąć, gdzie ten profesjonalista, nieosiągalny w normalnych warunkach, jest jego kolegą – zaznaczył prezydent.

Medalowe Uniwersjady w Tajpej i Ałma-Acie

Andrzej Duda dziękował sportowcom z AZS za to, że w podczas Letniej Uniwersjady w Tajpei zdobyli siedem złotych medali, dziewięć srebrnych i dziewięć brązowych a na Zimowej Uniwersjadzie w Ałma-Acie – pięć złotych, dwa srebrne i pięć brązowych medali. Zaznaczył, że podczas zimowej Uniwersjady w Ałma–Acie Polska w klasyfikacji medalowej była na czwartym miejscu, a podczas Letniej Uniwersjady w Tajpei na 11 miejscu.

– Za ten sukces, za rozsławianie imienia Rzeczypospolitej w sporcie profesjonalnym, w sporcie akademickim na całym świecie, za to, jak pięknie reprezentujecie Rzeczpospolitą chciałbym, jako prezydent z całego serca podziękować – mówił Andrzej Duda.

Polski AZS wyróżniony w Tajpei

Prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzy Nowak mówił, że spotkanie z prezydentem „daje nadzieję na dalszy rozwój sportu akademickiego”. „Daje też nadzieję na to, że jeszcze lepiej będzie się nam współpracować – choć muszę powiedzieć, że już się dobrze współpracuje – z ministerstwami, które zajmują się w jakimś sensie sportem, z ministrem sportu Witoldem Bańką i ludźmi z resortu. Również minister Rafalska nas wspierała w wielu potrzebach, które mieliśmy jako AZS, nie mówiąc już o ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – mówił Nowak.

Zaznaczył, że polski AZS został wyróżniony w Tajpei, jako najlepsza organizacja sportu akademickiego na świecie. Zaznaczył, że jest to zasługa kilkudziesięciu pokoleń, które pracowały dla AZS.

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
29-11-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych