zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy ze społecznością szkoły polonijnej w Katarze

10:57, 05.12.2021;   autor: msies;   źródło: KPRP

Projekty szkolne, działalność polonijna i wychowanie młodych ludzi w dwóch kulturach były tematami sobotniego spotkania pierwszej damy z przedstawicielami Szkoły Polskiej w Katarze.


Podziel się:   Więcej

Placówka im. Witolda Pileckiego w Doha jest jedynym ośrodkiem zapewniającym dzieciom w wieku szkolnym styczność z językiem polskim. Szkoła działa na zasadach organizacji non profit i ma pod swoją opieką kilkudziesięciu uczniów. Z uwagi na trwającą pandemię zajęcia odbywają się on–line, a duża część programu realizowana jest poprzez projekty edukacyjne.

Podczas spotkania dyskutowano o roli placówek polonijnych, budowaniu poczucia tożsamości młodych ludzi i uczniowskich projektach. Jednym z nim jest prowadzony we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 91 im Leonida Teligi z Łodzi projekt „Widziałem przyszłość” #Lem 2021, o którym opowiedzieli dziś sami uczniowie.


Para prezydencka złoży wizytę w Katarze

Czytelnictwo i Konkurs Słowem-Polska


W spotkaniu wzięła udział Anita Włodarczyk, polska mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w rzucie młotem. Lekkoatletka trenująca w Katarze spotyka się regularnie z uczniami szkoły. Podczas rozmowy o czytelnictwie wspomniano tegoroczną akcję Narodowego Czytania w Nowym Jorku, w którym uczestniczyły obie panie. Agata Kornhauser–Duda zachęcała uczniów do udziału w drugiej edycji Konkursu Słowem–Polska, rozmawiała z nimi o szkolnych obchodach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności i Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, a także o przygotowaniach do zbliżających się świąt.

Fundamentalne znaczenie nauczycieli w wychowaniu młodego pokolenia na emigracji


W sobotę podjęto też temat specyfiki nauczania polonijnego w Katarze, gdzie przepisy nie zezwalają na rejestrację szkoły w formie stowarzyszenia lub innej równoważnej instytucji. Dyskutowano o historii placówki i planach na przyszłość, osiągnięciach uczniów i łączeniu tradycji dwóch kultur.

Małżonka Prezydenta mówiła o fundamentalnym znaczeniu nauczycieli w wychowaniu młodego pokolenia na emigracji i podziękowała za podtrzymywanie i budowanie wśród dzieci poczucia przynależności narodowej. Zwróciła uwagę na fakt, że pedagodzy pracują w ramach wolontariatu i wykazują się wielką kreatywnością, zachęcając uczniów do poświęcania wolnego czasu na naukę języka polskiego i poznawania tradycji i kultury kraju pochodzenia. Pierwsza Dama podkreśliła, że nauczyciele są wspaniałymi ambasadorami Polski, a dwujęzyczność uczniów będzie ich wielkim kapitałem w przyszłości.

W spotkaniu uczestniczyła Małżonka Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Katarze, Anna Janke.


Prezydent Andrzej Duda spotkał się z emirem i z premierem Kataru

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
22-05-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych