zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie marszałek Sejmu z prezesem NIK

11:48, 21.02.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezes NIK Marian Banaś przyjechał w piątek do Sejmu na spotkanie z marszałek izby Elżbietą Witek. Marszałek Sejmu zaprosiła w czwartek prezesa NIK wraz z kierownictwem Izby na spotkanie, wcześniej zwrócił się o taką rozmowę Marian Banaś.


Podziel się:   Więcej

W środę, na zlecenie prokuratury w Białymstoku, funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 20 miejscach na potrzeby śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia.

Po południu CBA weszło także do siedziby NIK, w tym do gabinetu szefa Izby.

W czwartek szef NIK oświadczył, iż w związku z działaniami Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz funkcjonariuszy CBA, jakie miały miejsce w siedzibie NIK, oczekuje niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu.

Dodał przy tym, że jako prezes NIK „stanowczo sprzeciwia się naruszeniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK”. – Niezależność NIK traktuję priorytetowo i będę jej bronić wszystkimi dostępnymi prawnie środkami – podkreślił Banaś.


Marszałek Sejmu zaprosiła prezesa NIK na spotkanie
Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w piątek rano dziennikarzom w Sejmie, że według niego marszałek Witek będzie interesować się „tym, jak funkcjonuje Najwyższa Izba Kontroli w czasie, gdy dzieją się tam różne niezwykłe rzeczy”.

Pytany, czy Witek będzie namawiać prezesa NIK do złożenia urzędu, wicemarszałek Sejmu odparł: „Nie wiem. Proszę pytać panią marszałek”.

Kierownik wydziału prasowego NIK, Zbigniew Matwiej poinformował w czwartek, że środowe przeszukania CBA w siedzibie NIK nie mają żadnego wpływu na pracę Izby i kontrolerów.

Zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli prezesa NIK powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. W Sejmie działa też Komisja do Spraw Kontroli Państwowej do zakresu działania której należą sprawy działalności Najwyższej Izby Kontroli oraz Państwowej Inspekcji Pracy.


Müller: to nie wojna gangów, to standardowe działania prokuratury

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych