zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie marszałek Sejmu z przewodniczącym parlamentu Słowacji

20:22, 13.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Bezpieczeństwo na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej było głównym tematem rozmów marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Borisem Kollárem.


Podziel się:   Więcej

Poruszona została również kwestia Konferencji o przyszłości Europy. Sejm podczas spotkania reprezentowała też Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii.

Jak poinformowała marszałek Witek na konferencji prasowej po rozmowach, spotkanie dotyczyło wielu istotnych tematów ważnych dla obu państw w ramach Unii Europejskiej. - Mówiliśmy o tym co dzieje się na naszej wschodniej granicy, czyli na granicy UE. Mówiliśmy o zagrożeniu ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki, wspieranego przez Władimira Putina i o tym jak wygląda sytuacja na granicy i że cała UE powinna zdać sobie sprawę z tego, że to jest problem bardzo poważny, który jest problemem całej Unii - podkreśliła Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu wskazała na potrzebę pokazania, iż Grupa V4 ma jednolite stanowisko, że trzeba bronić granicy UE przed zalewem imigrantów. Elżbieta Witek przypomniała o sprzeciwie Polski i całej V4 wobec próby narzucenia przez UE kwotowej relokacji migrantów w 2015 r. Jak zaznaczyła, po kilku latach okazało się, że decyzja by pomagać uchodźcom finansowo i rzeczowo tam gdzie problem powstaje, Unia oceniła jako najlepsze rozwiązanie.

Istotnym akcentem spotkania była także kwestia Inicjatywy Trójmorza. Marszałek Sejmu przypomniała o I edycji Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza, które niedawno odbyło się w Warszawie. Podziękowała za udział dwóch przedstawicieli parlamentu Słowacji. - To było znakomite spotkanie, bo Trójmorze jest projektem rozwojowym - podkreśliła Elżbieta Witek. Zaznaczyła, że szczególnie w dziedzinie infrastruktury jest on szansą nie tylko dla Polski i Słowacji, ale i całego regionu. - Zachęcamy wszystkie państwa do inwestowania w Fundusz Trójmorza, bo jest to bardzo ważne, byśmy mogli szybko i sprawnie realizować nasze projekty infrastrukturalne - mówiła Marszałek Sejmu.

PiS zgłosiło poprawki gwarantujące dodatek wyjazdowy dla zespołów ratownictwa medycznego

„ Chodzi o to, żeby każdy głos, nawet ten krytyczny, był słyszalny”


Rozmowy były również poświęcone znaczeniu Konferencji w sprawie przyszłości Europy i roli Grupy Wyszehradzkiej. - Chodzi o to, żeby każdy głos, nawet ten krytyczny, był słyszalny. Zgodziliśmy się, że w tym przedsięwzięciu trzeba wziąć udział - powiedziała Elżbieta Witek. Poinformowała, że w Sejmie została powołana w tym celu specjalna podkomisja.

- Zadeklarowaliśmy, że będziemy w tym zakresie współpracować. Stwierdziliśmy, że V4 ma się dobrze. Cieszymy się z tego, że jesteśmy w Unii Europejskiej. To dla nas wielka zdobycz i wielka wartość, ale przypomnieliśmy jednocześnie, że wszystkie państwa UE są w niej na równych prawach - tłumaczyła Elżbieta Witek.

Przewodniczący Kollár podkreślił, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Słowacji, także w Grupie Wyszehradzkiej, deklarując wsparcie dla tego projektu. - Jestem przekonany, że ta formuła ma bardzo ważne znaczenie dla nas i jest dużą siłą w Unii Europejskiej. Jeżeli będziemy trzymać się razem, to nasz głos będzie dobrze słyszany - ocenił słowacki polityk.

Szef słowackiego parlamentu wyraził zaniepokojenie poważnymi prowokacjami ze strony Białorusi na granicy z Polską. - Bardzo ważne jest, by mówić o tych problemach, żeby w Brukseli też słyszeli o tym, co dzieje się tutaj, że niedemokratyczny reżim na Białorusi jest wspierany przez Rosję i jest prawdziwym zagrożeniem nie tylko dla Polski, ale także dla całej Unii Europejskiej i dlatego powinniśmy wesprzeć Polskę w tej kwestii - podkreślał Boris Kollár.

W kwestii polsko-czeskiego sporu wokół kopalni Turów, przewodniczący Kollár ocenił, że sprawa ta nie powinna być rozwiązywana w Brukseli ale pomiędzy rządami obu krajów.

- Słyszałem, że 7 proc. energii pochodzi z tej kopalni, więc jeśli jakiś urzędnik w Brukseli chce zawiesić jej działalność, to jest to problem dla Polski. Dlatego uważam, że ta kwestia powinna być tematem rozmów dwustronnych między Republiką Czeską a Polską i myślę, że strony osiągną wspólne rozwiązanie - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki zaprasza na sesję Q&A na Facebooku