zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie marszałka Grodzkiego z prawnikami dotyczące wyroku TSUE

11:33, 22.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w piątek w Senacie z przedstawicielami środowiska prawniczego. Rozmowa dotyczy sytuacji po wyroku TSUE dotyczącym Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W spotkaniu uczestniczy I prezes SN Małgorzata Gersdorf.


Podziel się:   Więcej

Oprócz prawników, w spotkaniu z marszałkiem Senatu uczestniczy grupa parlamentarzystów, przede wszystkim z Koalicji Obywatelskiej.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał we wtorek wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Zdaniem TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby – zgodnie z wyrokiem TSUE – przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

We wtorek I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf wezwała rząd, Sejm i Senat, by podjęły działania ustawodawcze w celu usunięcia wadliwości prawnych, których zaistnienie zostało potwierdzone w wyroku TSUE.


Morawiecki: wyrok TSUE dotyczy w zasadzie stanu historycznego
„Rozważam taką inicjatywę”

Tomasz Grodzki w środowej rozmowie z PAP nie wykluczył, że w Senacie powstanie inicjatywa ustawodawcza w związku z wyrokiem TSUE. – Rozważam taką inicjatywę – powiedział.

Zastrzegł wówczas jednocześnie, że decyzję w tej sprawie podejmie po spotkaniu z prawnikami. – Zgodnie z sugestią pani prezes Gersdorf, że Senat powinien się w ten proces włączyć, a ponieważ ja wyznaję zasadę, że każdą operację należy przygotować niezwykle starannie (...), to zaprosiłem wybitnych polskich konstytucjonalistów, prawników, panią prezes Gersdorf na pierwszą dyskusję w Senacie – powiedział Grodzki. Zaznaczył, że spotkanie ma mieć charakter roboczy.

Piątkowe spotkanie współorganizuje wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
09-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych