zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie noworoczne rodziny olimpijskiej. „Trzymam kciuki, by igrzyska w Tokio się odbyły”

15:55, 18.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że pandemia znacząco utrudniła życie sportowców, ale ma nadzieję, że w 2021 roku będą mieli szansę walczyć o medale olimpijskie. – Wierzę i trzymam kciuki, by igrzyska w Tokio się odbyły – zapewnił.


Podziel się:   Więcej

Prezydent zwykle osobiście uczestniczył w Noworocznym Spotkaniu Rodziny Olimpijskiej. Tym razem odbyło się ono, ze względu na pandemię Covid–19, w reżimie sanitarnym, a Andrzej Duda połączył się zdalnie ze znacznie węższym niż zwykle gronem uczestników. Przypomniał, że z powodu pandemii przełożono lub odwołano wiele imprez sportowych, w tym tę najbardziej prestiżową – zmagania olimpijskie.

– Za nami wyjątkowy rok i to wyjątkowe Spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Mam nadzieję, że podczas kolejnego będziemy się już mogli zobaczyć twarzą w twarz. Ogromnie mi tego brakuje – rozpoczął prezydent swoje wystąpienie.

– Wierzę i trzymam kciuki, by igrzyska w Tokio się odbyły w 2021 roku. Będę trzymał kciuki za sportowców walczących na arenach światowych – zapewnił.

Do Tokio pojedzie maksymalnie 260 sportowców. W Sejmie o przygotowaniach do igrzysk i paraolimpiady w Tokio
 
 
 
...
 

Sportowi bohaterowie 2020 roku


Prezydent docenił także sukcesy polskich zawodników w 2020 roku. Wśród sportowych bohaterów minionego roku wymienił m.in. triumfatora Turnieju Czterech Skoczni edycji 2019/20 Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, który zwyciężył w kolejnej odsłonie tej imprezy, tenisistkę Igę Świątek, a także piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Ostatnia dwójka zostali laureatami Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl za osiągnięcia w 2020 roku. W poniedziałek w nich imieniu wystąpili rodzice – Tomasz Świątek i Iwona Lewandowska. Wśród trenerów wyróżniono szkoleniowca triumfatorki ubiegłorocznej edycji wielkoszlemowego French Open Piotra Sierzputowskiego. Zarówno Świątek, jak i Sierzputowskiemu przyznano też nagrodę dla Nadziei Olimpijskiej im. Eugeniusza Pietrasika. Poza nimi doceniony w ten sposób został też biathlonista Marcin Zawół.
Zdalnie w spotkaniu w Centrum Olimpijskim w Warszawie brał także udział m.in. minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Zaznaczył on, że 2020 rok – mimo trudności związanych z pandemią COVID–19 – dostarczył też pozytywnych emocji. – Przyniósł nam wiele radości i dumy, obfitując w sukcesy polskiego sportu – wskazał.

Jak dodał, wierzy, że niezależnie od niespodziewanych trudności polscy sportowcy zaprezentują się w 2021 roku z jak najlepszej strony.

– Gwarantuję, że utrzymanie odpowiedniego wsparcia finansowego i stworzenie biało–czerwonym odpowiednich warunków do przygotowań i treningu było i jest dla ministerstwa sportu, dla polskiego rządu priorytetem – zapewnił.

Prezydent: Mam nadzieję, że w Tokio uda się powtórzyć sukces z 1964 r.

„Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat sportu umarł”


O wyjątkowości minionego roku wspomniał także m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

– Był on niezwykle trudny. Przełożono igrzyska, przerwano kwalifikacje olimpijskie, odwołano wiele imprez, przerwano rozgrywki ligowe w Polsce we wszystkich sportach. Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat sportu umarł. To niespotykana dotąd sytuacja. Stworzenie na nowo kalendarzy sportowych było niezwykle wymagające. Również dziś nie jesteśmy pewni, czy ich kształt jest ostateczny – zwrócił uwagę.

Igrzyska „mają być dowodem na to, że ludzkość pokona koronawirusa”


Ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio przypomniał, że rząd Kraju Kwitnącej Wiśni jest zdeterminowany, by kontynuować przygotowania i starania o to, by igrzyska odbyły się zgodnie z planem. Jak dodał, mają one być dowodem na to, że ludzkość pokona koronawirusa. Przypomniał też o podstawowych zasadach, które są ważne dla gospodarzy tegorocznych zmagań olimpijskich. Wśród nich wymienił m.in. szacunek dla innych, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej czy religii.

„To jest sygnał, na który sportowcy czekali”


Szef polskiej misji olimpijskiej na igrzyska w Tokio Marcin Nowak ocenił, że 2021 rok niesie sporo optymizmu.

– Światowa akcja szczepień, odwieszenie systemu kwalifikacji i akredytacji, ale przede wszystkim jasna deklaracja MKOl i japońskiej strony, że igrzyska w Tokio nieodwołanie odbędą się w 2021 roku. To jest sygnał, na który sportowcy czekali. Mają jasno określony cel, do którego się mogą przygotowywać – podsumował.

Jak dodał, na chwilę obecną kwalifikację wywalczyło blisko 140 polskich sportowców, którzy reprezentują 17 dyscyplin.

Rosolska i Złotkowska zakończyły karierę


Podczas poniedziałkowego spotkania pożegnano także uroczyście kajakarkę Beatę Rosolską i panczenistkę Luizę Złotkowską, które oficjalnie zakończyły kariery w 2020 roku.

Zapłonął znicz olimpijski. Prezydent Duda wziął udział w ceremonii otwarcia igrzysk

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych