zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy z posłankami KO

13:08, 24.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

W poniedziałek w południe w Pałacu Prezydenckim z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą spotkały się posłanki KO; rozmowy dotyczą noweli Prawa oświatowego.


Podziel się:   Więcej

O spotkanie w sprawie nowelizacji Prawa oświatowego zwróciły się do Agaty Kornhauser-Dudy posłanki KO Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer. Pierwsza dama zaprosiła posłanki do Pałacu Prezydenckiego na poniedziałek.

– Pani Agata Kornhauser-Duda była nauczycielka i jest matką mówiła w środę na konferencji prasowej Nowacka. – Chcemy, żeby zrozumiała, jak ważne jest pozwolenie szkole na autonomię i rozwój, na nieblokowanie przyszłości i niewymuszanie na rodzicach, żeby swoją władzę rodzicielską oddali kuratorom pokroju pani Nowak – dodała.

Jak zaznaczyła, po wprowadzeniu tzw. lex Czarnek nawet gdy rodzice wyrażą zgodę na obecność w szkole organizacji pozarządowej – taki wymóg jest teraz – taka organizacja może nie otrzymać zgody kuratora.

– Gotowe jesteśmy spotkać się z panią Agatą Kornhauser-Dudą, abyśmy mogli porozmawiać jako osoby, którym zależy na polskiej edukacji o przyszłości edukacji – mówiła Nowacka.


Agata Kornhauser-Duda spotka się z posłankami KO ws. zmian w ustawie Prawo oświatowe
W poniedziałek Gajewska zamieściła na Twitterze zdjęcie ze spotkania opatrując ze wpisem: „Trwa spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza Dama podziela nasze obawy dot. lex Czarnek”.


Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego 13 stycznia. Zgodnie z nowymi przepisami rola kuratorów oświaty zostanie wzmocniona, zmienione zostaną zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Teraz nowelą zajmuje się Senat.

Według nowelizacji dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty
Kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.


Senackie komisje za odrzuceniem nowelizacji wzmacniającej rolę kuratorów oświaty

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych