zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie premiera i sekretarz skarbu USA ws. wsparcia dla Ukrainy

15:41, 16.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w poniedziałek ze składającą wizytę w Polsce sekretarz skarbu USA Janet Yellen m.in. o wsparciu dla Ukrainy, aspektach gospodarczych kryzysu wojennego i o opodatkowanie globalnych firm - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rozmowa – powiedział Müller w Polsat News – dotyczyła m.in. sytuacji związanej z aspektami gospodarczymi kryzysu wojennego po napaści Rosji na Ukrainę. – To jest sytuacja, która wprowadza utrudnienia, jeśli chodzi o kwestie związane z obrotem gospodarczym, zerwanymi łańcuchami dostaw i oczywiście z inflacją – dodał.

Poinformował, że wśród tematów rozmowy była także kwestia wsparcia dla Ukrainy w kontekście odbudowy kraju.

Pytany, czy premier rozmawiał z sekretarz skarbu USA o sankcjach na Rosję, Müller przyznał, że był to jeden z elementów, ale rozmów kuluarowych. – Same sankcje są ustalane na poziomie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i tutaj sekretarz stanu ma większą rolę i tym poziomie te kwestie są dyskutowane – dodał.

Podatki firm i raje podatkowe
Podczas poniedziałkowego spotkania mowa była także o opodatkowaniu globalnych firm i ograniczeniem funkcjonowania rajów podatkowych.

- To jest nasz wspólny mianownik, który mamy ze Stanami Zjednoczonymi, czyli ograniczenia funkcjonowania takich miejsc, do których uciekają przedsiębiorcy i nie płacą podatków w krajach Unii Europejskiej czy w innych krajach na świecie – powiedział Müller.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Warszawie sekretarz skarbu USA odwiedziła też Hostel Wilcza i World Central Kitchen – warszawski oddział organizacji non–profit organizującej posiłki w strefach konfliktów. Zaznaczyła, że działalność takich instytucji pozwala uzyskać większą odporność systemów rolnych i wie, że World Central Kitchen podejmuje kroki, aby „zająć się rosnącym zagrożeniem bezpieczeństwa żywności”.

Yellen podkreśliła też, że jest świadoma wysiłków, które polski rząd oraz rządy krajów sąsiednich podejmują, aby „pomagać Ukrainie rozwinąć możliwości eksportu rolniczego dla zbóż i żywności, których potrzebuje cały świat”.


Premier spotkał się z sekretarz skarbu USA Janet Yellen