zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącą KE

09:12, 24.09.2020;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

W Brukseli odbędzie się spotkanie przywódców Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Odbywa się ono z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego.


Podziel się:   Więcej

W spotkaniu nie będzie uczestniczył premier Słowacji, ale będzie go reprezentował Mateusz Morawiecki, bo Polska przewodniczy obecnie pracom V4.

Rozmowa ma dotyczyć m.in. nowej propozycji KE w sprawie migracji i azylu. Drugim z tematów spotkania ma być unijny budżet.

Unijny budżet został uzgodniony przez przywódców w lipcu, ale teraz toczą się negocjacje z Parlamentem Europejskim.

W sprawie paktu migracyjnego negocjacje dopiero się rozpoczną. W propozycji Komisji Europejskiej nie ma obowiązkowej relokacji, przeciwko czemu protestowały w ostatnich latach państwa Grupy Wyszehradzkiej, ale jest obowiązkowa solidarność, która do przymusowego przyjęcia może prowadzić.

– Wiemy, że wszystkie kraje nigdy nie zaakceptują obowiązkowej relokacji. Dlatego proponujemy sponsorowane powroty – mówił wczoraj wiceszef Komisji Margaritis Schinas. Chodzi o deportacje osób, którym nie należy się międzynarodowa ochrona i które nie mają szans na azyl. I albo kraje przyjmą uciekinierów u siebie, albo przeprowadzą kosztowne procedury deportacyjne.


W środę Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian w prawie dotyczącym migracji oraz systemu azylowego UE. Reformy mają odciążyć państwa południa Europy, które są pod największa presją. Komisja chce wprowadzić zasadę "obowiązkowej solidarności" i położyć nacisk na deportacje. W praktyce ma to oznaczać wprowadzenie szybkiej ścieżki, aby w procedurze granicznej zdecydować, czy dana osoba ma szanse na azyl, czy się do niego nie kwalifikuje. W tym drugim przypadku w ciągu 12 tygodni wydawana byłaby decyzja o powrocie.

Jeśli jakiś kraj byłby pod nadmierną presją migracyjną, wówczas mógłby się zwrócić o uruchomienie mechanizmu solidarności. W jego ramach państwa członkowskie miałyby albo relokować do siebie osoby starające się o azyl, albo zająć się deportacjami tych migrantów, którzy nie kwalifikują się do przyznania im ochrony międzynarodowej. KE nazywa tę drugą możliwość "sponsorowaniem powrotów". Kraj, który się na to zdecyduje, będzie miał osiem miesięcy, żeby doprowadzić do wyjazdu osób z decyzją deportacyjną. Jeśli mu się to nie uda (lub uda się tylko częściowo), wówczas byłby zobowiązany relokować migrantów do siebie.

Jeśli jednak w ramach "mechanizmu solidarności" do danego państwa zostanie skierowana określona liczba migrantów, a państwo to nie będzie chciało ich przyjąć, wówczas do jego obowiązków będzie należeć kwestia zorganizowania deportacji, którą będzie obowiązywał 8-miesięczny termin.

Komisja chce też zharmonizowania procedur dotyczących migrantów. Nielegalni migranci będą musieli przejść obowiązkowy proces przesiewowy, po którym zapadnie decyzja, czy osoba taka będzie kwalifikowana do procedury granicznej, w ramach której decyzja o umożliwieniu pozostania w UE zostanie podjęta bardzo szybko, czy do normalnej procedury azylowej.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych