zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie premierów Polski i Węgier. W Budapeszcie o budżecie UE

13:40, 26.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek do Budapesztu, gdzie spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem; głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje dotyczące budżetu Unii Europejskiej.


Podziel się:   Więcej

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE i decyzji dotyczącej funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE poparły rozporządzenie, które przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W kontekście dzisiejszego spotkania w Budapeszcie rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał, że „ważne są też symbole współpracy i takim symbolem jest osobiste spotkanie”. Według niego, jest to też w dyplomacji „sygnał pewnego rodzaju solidarności i współpracy”.

Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021–2027.

Rzecznik rządu zaznaczył, że strona podkreśla, że „akceptowalnym mechanizmem jest kwestia oceny legalności wydatkowania środków budżetowych, bo wtedy to dotyczy wprost budżetu unijnego”. Natomiast – podkreślił Müller – „wszystkie inne kryteria, które miałyby blokować wydatkowanie środków unijnych z powodu subiektywnej arbitralnej oceny części członków UE, co do stanu praworządności, to są kryteria, które nie są przewidziane w traktach unijnych do wydatkowania środków budżetowych, dlatego my jesteśmy przeciwko takim regulacjom”.

Spotkanie Morawiecki – Orban w czwartek w Budapeszcie

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych