zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie prezydenta z sekretarz generalną OBWE

12:48, 20.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

We wtorek około południa w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid. Według zapowiedzi rozmowa będzie dotyczyła m.in. priorytetów polskiego przewodnictwa w OBWE oraz sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi.


Podziel się:   Więcej

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski mówił wcześniej, że prezydent chce omówić z sekretarz generalną OBWE priorytety przewodnictwa w tej organizacji, które Polska obejmie w 2022 r.

– Po drugie, pani Helga Schmid była jedną z rozmówczyń pana prezydenta, jeśli chodzi o sytuację Polaków na Białorusi i na pewno ten temat powróci we wtorek i będzie drugim ważnym elementem spotkania – powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, podczas marcowej rozmowy z prezydentem Dudą sekretarz generalna OBWE obiecała zająć się sprawą polskiej mniejszości na Białorusi.

– Będziemy więc rozmawiać o tym, co jeszcze możemy zrobić wspólnie dla Polaków prześladowanych na Białorusi – zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.


Przewodnicząca Polskiej Delegacji do ZP OBWE występuje w sprawie Polaków na Białorusi
 
 
 
...
 
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została w marcu zatrzymana i najpierw skazana na areszt za organizację „nielegalnej imprezy”, za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym „podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym” i „rehabilitacji nazizmu” i umieszczona w areszcie w Mińsku.

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB – Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej, grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez „wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego”.

Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.


Szef BBN: Polska pomaga Polakom aresztowanym na Białorusi
ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski, UE i innych państw.


Prezydent Duda spotkał się z mniejszością białoruską w Polsce

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
09-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych